
Снимка БТА
Делян Добрев:
Няма причина да спираме със 7 и 8 блок, може да мислим за още, включително на площадка "Белене"
/ брой: 78
България ще бъде първата държава в Европа с действащ реактор от типа AP1000. Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков на симпозиум, организиран от "Уестингхаус" в София. По думите му, цитирани от БТА, страната ни вече има одобрена площадка и ОВОС за проекта, а в момента се работи по финансирането и координацията с Европейската комисия. Екологичната оценка на проекта е само за Седми блок, като тепърва се изготвя такава за блок 8 на площадка „Козлодуй“.
"Ако успеем да осигурим купувачи за произведената електроенергия, няма причина да спираме със седми и осми блок", каза ексминистърът на енергетиката Делян Добрев. Той отбеляза, че на територията на АЕЦ "Козлодуй" има възможност да бъдат изградени още четири блока, а в Белене - до осем реактора от типа AP1000, тъй като площадката първоначално е била проектирана за шест руски блока.
Страната ни няма да се ограничи само с изграждането на двата нови блока, изрази увереността си Делян Добрев, който председателства парламентарната комисия по бюджет и финанси. Според него България разполага с най-добрите условия в Европа за развитие на ядрена енергетика - висока обществена подкрепа от над 70 процента от населението, политическа воля, както и опит в сектора и подготвени площадки за нови мощности.
"Трябва да си поставяме високи цели. Седми и осми блок са само началото. Колко блока ще изгради България ще зависи от броя на купувачите на електроенергията. Ако те са налични, държавата ще осигури необходимите гаранции", подчерта Добрев. Според него страната има потенциал не само да бъде първата в Европа с изградени блокове AP1000, но и да се превърне в хъб за производство на ядрена електроенергия и за развитие на центрове за изкуствен интелект.
Жечо Станков информира, че е провел разговор с министъра на енергетиката на САЩ Крис Райт относно възможностите за инвестиции в ядрената централа в Козлодуй. Според Станков българската държава трябва да се възползва максимално от изграждането на проекти като Седми и Осми блок на АЕЦ "Козлодуй". Именно затова страната ни ясно е заявила необходимостта от участие на български компании в проекта.
Министър Станков приветства подписването на множество меморандуми, които ще дадат шанс на български фирми да участват в най-големия проект на текущото, а може би и на следващото десетилетие. Той изтъкна, че новите блокове ще създадат условия за връщането на български експерти с натрупан международен опит. "В пиковия момент на площадката ще работят около 10 000 души", отбеляза Станков.
Основното решение за изграждането на седми и осми блок на АЕЦ "Козлодуй" е окончателното инвестиционно решение, което се очаква да бъде взето през 2026 г., заяви изпълнителният директор на "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" Петьо Иванов. По думите му преди това трябва да бъдат изяснени всички задължения между страните. Решението трябва да се основава на оценка на капиталовите и оперативните разходи по проекта, като от ключово значение ще бъде осигуряването на необходимото финансиране.
"Що се отнася до финансирането, работи се по структура, която позволява осигуряване на 20-30% собствен капитал, а останалите 70-80 на сто да бъдат набавени под формата на дългов капитал, посочи изпълнителният директор на "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности".
Министърът на енергетиката увери:
Енергийната ни система е стабилна, не се очакват проблеми
Българската енергийна система е стабилна и не се очакват проблеми. Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков пред журналисти преди началото на симпозиума. Коментарът му бе в отговор на въпрос дали съществува риск страната ни да остане без електричество по примера на Испания и Португалия. По думите му именно ядрената енергетика във Франция е спасила тяхната енергийна система от прекъсване.
Министър Станков подчерта, че българската енергийна система е добре защитена и не се очакват проблеми, свързани с киберсигурността. По думите му е малко вероятно прекъсването на електрозахранването в Испания и Португалия да е било причинено от кибератака. Той изрази надежда, че електроподаването в двете страни ще бъде изцяло възстановено и ще се установи точната причина за инцидента, така че европейските държави да могат да се обединят и да предприемат мерки за недопускане на подобни ситуации в бъдеще.
Жечо Станков отбеляза, че България разполага с най-добрия енергиен микс. От едната страна са балансиращите мощности - като ПАВЕЦ "Чаира" и въглищните централи, а от другата - постоянните мощности, каквито са ядрените. Освен това, не на последно място, страната ни полага усилия за по-чисто бъдеще чрез изграждането на нови централи.