23 Април 2024вторник23:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Облекчаването на паралелния внос може да намали недостига на лекарства

/ брой: 12

автор:Дума

visibility 78

Законодателни промени може да облекчат недостига на лекарства, коментират от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства. От там подчертават, че в момента не достигат лекарства, които не са в обхвата на Специализираната електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти, включени в Позитивния лекарствен списък на Република България. ДУМА припомня, че системата проследява само лекарства, чиято стойност частично или напълно се поема от НЗОК или МЗ. За да получи лекарство разрешение за паралелен внос, са необходими 90 дни и още 30, за да му бъде разрешена цена. Често заради тромави процедури то  може да стигне до пациента за 10 дори 12 месеца, казват от асоциацията.
Производствени и логистични проблеми, липса на внос и неправилна употреба генерират недостига на лекарства у нас. От асоциацията смятат, че е неоправдан опитът да се променя Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, "освен евентуално да се удовлетворят отдавнашни лобистки интереси срещу паралелната дистрибуция". От там са на мнение, че няма институционални анализи на причините за недостига на антибиотици и инхалаторни продукти за деца и за да се компенсира, следва да се насърчи паралелният внос.
Около 2000 лекарства са изтеглени от България през 2014-2020 г. Според годишния доклад на ИАЛ през 2020 г. по желание на притежателите на разрешения за употреба са прекратени 268 разрешения. "Необходими са терапевтични ръководства за лекарите, в които ясно да бъде описано кои лекарства са изтеглени и това е ангажимент на МЗ, казват от асоциацията. Многократно предлагаме да се регламентира възможност да внасяме тези лекарства, но оставаме нечути, допълват от там.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 348

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 333

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 310

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 303

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 332

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ