03 Май 2024петък21:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Облекчаването на паралелния внос може да намали недостига на лекарства

/ брой: 12

автор:Дума

visibility 89

Законодателни промени може да облекчат недостига на лекарства, коментират от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства. От там подчертават, че в момента не достигат лекарства, които не са в обхвата на Специализираната електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти, включени в Позитивния лекарствен списък на Република България. ДУМА припомня, че системата проследява само лекарства, чиято стойност частично или напълно се поема от НЗОК или МЗ. За да получи лекарство разрешение за паралелен внос, са необходими 90 дни и още 30, за да му бъде разрешена цена. Често заради тромави процедури то  може да стигне до пациента за 10 дори 12 месеца, казват от асоциацията.
Производствени и логистични проблеми, липса на внос и неправилна употреба генерират недостига на лекарства у нас. От асоциацията смятат, че е неоправдан опитът да се променя Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, "освен евентуално да се удовлетворят отдавнашни лобистки интереси срещу паралелната дистрибуция". От там са на мнение, че няма институционални анализи на причините за недостига на антибиотици и инхалаторни продукти за деца и за да се компенсира, следва да се насърчи паралелният внос.
Около 2000 лекарства са изтеглени от България през 2014-2020 г. Според годишния доклад на ИАЛ през 2020 г. по желание на притежателите на разрешения за употреба са прекратени 268 разрешения. "Необходими са терапевтични ръководства за лекарите, в които ясно да бъде описано кои лекарства са изтеглени и това е ангажимент на МЗ, казват от асоциацията. Многократно предлагаме да се регламентира възможност да внасяме тези лекарства, но оставаме нечути, допълват от там.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 989

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 963

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 898

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1160

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1002

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 936

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1147

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 971

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1078

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ