19 Ноември 2025сряда20:19 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Образът на Рилския отшелник върху широка историческа канава

Габровският театър показа в Пловдив новата постановка на Петринел Гочев

/ брой: 226

автор:Пенка Калинкова

visibility 4040

Малко след премиерата на своя си сцена Габровският драматичен театър "Рачо Стоянов" показа в Пловдив новата си постановка "За Първото българско царство: Отшелника". В основата е пиесата на Анна Петрова "Видело", поставена през 2002 г. от Петринел Гочев в Хасковския театър "Иван Димов". Авторката за първи път сложи в центъра на драматургичния разказ образа на един български светец - Иван Рилски. Но изграждан чрез разказите и преживяванията на хора от онова време, които са го срещали и търсили неговата помощ. Провиждали са за добро-за лошо от трудностите по пътя си към него и от срещата с него. Затова заглавието е "Видело". Пиесата е написана на местен диалект, в нея има и един разказ за Самуиловите ослепени войници. Между смъртта на св. Иван Рилски и гибелната битка при село Ключ има 68 години разлика. Всичко това усложнява задачата пред постановчика. В новия спектакъл на Петринел Гочев разказът и внушенията са доусложнени с нова линия, с нова рамка, в която познатите сцени и персонажи са разположени върху по-голяма историческа територия, тази на Първото българско царство. 

Допълнителният текст е написан от Петринел Гочев. Той безусловно е талантлив човек, с мащабно мислене и живописване като художник, интересен и като режисьор. Залага на амалгамата от средства, които предлага театралното многообразие - движенческия театър, кукления театър, театъра на сенките. Той е като някакъв Брьогел в театъра, влече го мистериалното, ритуалното, средата. Търси и намира съмишленици не само в младата трупа на Габровския театър, с която реализира успешно в последните сезони "Ромео и Жулиета" и "Жана д'Арк", а и в лицето на младата художничка Киряна Аврониева, студентка в НАТФИЗ, завършила Художествената гимназия "Цанко Лавренов" в Пловдив, хореографка е Светлана Цвяткова, музика - Ян Руменин. 

В спектакъла има редица интересни решения в почти всяка сцена, но се сблъскваме и с един системен проблем. Щом трупата ще работи с Петринел Гочев, а това е третото им съвместно представление, трябва да се съобразява с особеностите на неговия режисьорски почерк, характеризиращ се с трудни, изискващи акробатични умения, мизансцени, с динамични обрати на действието, с жестикулации и интонационно разнообразие. Очевидно е необходима много по-добра техника на говора от тази, която в момента младите актьори притежават. Това ще свали един от проблемите в спектакъла, ще им помогне по-добре да се справят и с диалекта. В спектакъла участва и 12-годишният Валентин Петров, той се появява в няколко сцени и това добавя определен лиричен нюанс, към детето изпълнител винаги се отнасяш по особен начин. Наизустяването на текста личи, но пък има и една млада непосредственост, недоизкусуреност, която пленява. В спектакъла на пловдивска сцена именно някои от епизодите с негово участие събудиха реакциите на публиката.

Както стана ясно, "За Първото българско царство: Отшелника" е първата част от мащабен проект, който ще обгледа и Второто, и Третото българско царство. Но нека не забравяме, че всичко започва с логоса - Бог Слово, на който са написани и на който се произнасят думите от сцената. Визуалното в случая е много силно, но не винаги достатъчно. 

Зимната ваканция у нас поскъпва с до 10 на сто

автор:Дума

visibility 2849

/ брой: 217

Пускат единен електронен билет в транспорта

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 217

Държавата печели от енергетика и военна промишленост

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Взехме нов заем за 300 млн. лв.

автор:Дума

visibility 2315

/ брой: 217

СС на ООН прие резолюция за Газа

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Проверки за глоби в Босна и Херцеговина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 217

Мадуро е готов да се срещне с Тръмп

автор:Дума

visibility 2634

/ брой: 217

Армейски колапс грози Украйна

автор:Дума

visibility 2249

/ брой: 217

Сезон на добавките

автор:Аида Ованес

visibility 2557

/ брой: 217

Бойкот на заведенията

автор:Иван Бакалов

visibility 2405

/ брой: 217

Викане срещу празна обществена сграда

visibility 2132

/ брой: 217

Имаш ли спестени пари да ми услужиш?

автор:Аида Ованес

visibility 2354

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ