15 Май 2024сряда08:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Общото между хипертонията и бъбречните заболявания

Специалисти са убедени, че хроничните бъбречни заболявания трябва да са национален приоритет

/ брой: 62

автор:Дума

visibility 46

Според статистически данни за нашата страна 38% от случаите на хронични бъбречни заболявания възникват на фона на захарен диабет, а други 28% - на фона на хипертония. С други думи, въпреки принципно разнообразната етиология 2/3 от болестността от хронични бъбречни заболявания се дължат само на две заболявания – диабет и хипертония.
Артериалната хипертония е едно от най-честите хронични заболявания. Описани са многобройни патогенетични фактори, допринасящи за развитието й, немалка част от които са обект на антихипертензивната терапия.
Високото кръвно налягане е сред водещите причини за прогресивно увреждане на бъбречната функция. Хроничната бъбречна недостатъчност, независимо от произхода й, налага стриктен контрол над артериалното налягане, за да бъде отложено във времето пристъпването към заместителна терапия като хемодиализа или трансплантация.
За артериална хипертония говорим при измерване на стойности на кръвното налягане над 140/90 съгласно СЗО и Европейското дружество по кардиология. С най-висока честота в световен мащаб е т.нар. есенциална или първична артериална хипертония, и в хроничен аспект сред ключовите органни поражения от нея са тези над бъбреците. Придружаващи заболявания като захарния диабет още повече усложняват ситуацията, особено при дълга давност, както е в случаите на тип 1 диабет и при лош гликемичен контрол.
Резултатите от няколко проучвания демонстрираха 4 пъти по-висока честота на терминалната бъбречна недостатъчност при хора с артериално налягане над 210 mmHg (за систолно) и над 120 mmHg (за диастолно).
Анализ на няколко клинични проучвания показва, че стабилизиране на бъбречната функция се постига при овладяване на систолното артериално налягане до 110-129 mmHg или средното артериално налягане до 90-95 mmHg, независимо от вида антихипертензивна терапия.
Съвременните нефролози препоръчват пациентите с хронично бъбречно заболяване да се стремят да поддържат артериално налягане под 130/80 mmHg.
Хроничните бъбречни заболявания са едни от най-разпространените медицински състояния на зрялата и напредналата възраст, особено в развитите страни, където застаряването на населението им отрежда едно от първите места сред причините за смъртност. В България проблемът е особено сериозен – статистиката сочи, че у нас 12,89% от населението страда от едно или друго хронично бъбречно заболяване. Болестността у нас е почти двойно по-висока от повечето западноевропейски страни, където тя е в диапазона 6–8%.
Като хронично се определя всяко заболяване, развиващо се в течение на три или повече месеца.
Профилактиката на бъбречните заболявания е едно от най-големите изпитания на волята на българския пациент – стадий I и II са напълно безсимптомни, поради което пациентът трябва да положи волевото усилие да посети лекаря за профилактичен преглед, въпреки отсъствието на каквито и да било оплаквания, препоръчват лекарите. Те са убедени, че в българската клинична практика профилактиката на хроничните бъбречни заболявания е един от най-подценените аспекти в здравеопазването. Според тях това е една от основните причини за много по-високата болестност от хронични бъбречни заболявания в България в сравнение с останалата част на Европа.
 

Железничарите искат оставка на ръководството на НКЖИ

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 88

БДЖ пак се разделя с хартиеното билетче срещу 16 млн. лв.

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 88

Денят на данъчната свобода настъпи

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 88

Работници от Бангладеш ще берат череши у нас

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 88

България отхвърля проявата на Силяновска

автор:Дума

visibility 434

/ брой: 88

Шойгу на нов пост, сменя го икономист

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 88

Каталунските сепаратисти губят мнозинството си

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 88

Накратко

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 88

Дано не е късно

автор:Мая Йовановска

visibility 430

/ брой: 88

Комуникационна грешка

автор:Деси Велева

visibility 382

/ брой: 88

Пак Путин е виновен!

автор:Таня Глухчева

visibility 429

/ брой: 88

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 88

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ