14 Юли 2025понеделник02:45 ч.

Очакват пик в цените на храните през март

/ брой: 23

автор:Дума

visibility 16669

От началото на годината има лека устойчива тенденция на покачване на цените на хранителните продукти - брашното със 17%, олиото с 20%, маслото - с 18%, като посоченото увеличение е на годишна база. Това казва председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържища Владимир Иванов пред "Нова нюз". Той посочи, че очаква пиковите стойности на цените да бъдат през март. И допълни, че на практика има нормално движещ се пазар и "по-скоро има психологическо напрежение".
По негови думи има световна тенденция на падане на цената на захарта, а при зеленчуците има зависимост от българското предлагане и вноса от Турция и Гърция.
Иванов подчерта, че "грубата намеса в пазарния механизъм не води до добри резултати".
"След влизането на България в еврозоната нищо от това, което се говори като крайни варианти, няма да се случи. Пазарът ще сработи заради конкурентната среда", прогнозира Иванов. И подчерта, че пазарът е спокоен и няма фактори, които да обусловят резки промени.
На Балканите започна бойкот на големите вериги магазини. Протестът е срещу високите цени и ниския стандарт на живот в Северна Македония, Черна гора, Хърватия и Босна и Херцеговина. Следващата държава, в която гражданите се организират да не купуват нищо на 10 февруари, е Косово.
Пенсионираният варненски учител Вера Попова обясни пред БНР, че няма как да бойкотира големите вериги.
"Няма как да не вляза в магазин, но съм за нормализиране на тези цени, защото някои от тях са шокиращи - на сиренето, кашкавала. Най-евтиното кисело мляко вече е 1,69 лв., а последния път беше с 30 стотинки по-евтино. Геврекът беше 1,40, сега е 1,90 лв. В Германия прясното мляко е 2 лева, тук е 3 лева. Маслото там е между 2,50 и 3 лева, а "краварката" тук е 8 лева. Безумие е 8 лева масло".
В магазина открихме краве масло и за 15 лева, за сравнение във френската столица е три пъти по-евтино. С него и с някои други групи стоки у нас има системен проблем, обясни икономистът Адриан Николов. Това са мляко и млечни продукти, яйца и растителни масла. Те са непропорционални спрямо българските доходи, но дори са и над средноевропейските нива. Икономистът се надява Комисията за защита на конкуренцията да отговори на въпроса има ли бариера при вноса на тези стоки или производителите сами успяват да поддържат високи цените. Според Николов трайно високите цени могат да бъдат обяснени с несъвършенства в конкуренцията и работата на пазара в тези сегменти.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ