14 Юли 2025понеделник15:29 ч.

Официално: Меркел сдава властта до 2021 г.

След провала на местните избори тя се отказа от лидерския пост на партията си, ще се оттегли и от канцлерството през 2021 г.

/ брой: 210

автор:Дума

visibility 3035

Ангела Меркел ще се оттегли от канцлерския пост през 2021 години и от лидерския пост на Християн-демократическия съюз (ХДС) този декември, съобщиха световните медии.
Това е развръзката от тежката загуба на ХДС в  неделните избори за местен парламент в провинция Хесен, в която се намира финансовата столица на страната Франкфурт на Майн. Тежка загуба претърпя и Германската социалдемократическа партия (ГСДП), която е коалиционен партньор на ХДС във федералното правителство.
На вота в Хесен ХДС загуби цели 10% от гласовете, макар че пак е първа. За нея гласуваха 28%, но на предишните избори през 2013 г. тя бе предпочетена от 38% от местните гласоподаватели. Социалдемократите получиха 19,8% спрямо 30% на изборите преди 5 години - или загуба с почти 11 процента.
Същия резултат получиха и Зелените.
Четвърта е партията "Алтернатива за Германия с 13,1%, която за пръв път ще бъде представена в местния Ландтаг във Висбаден. Подкрепата за коалицията "Съюз 90/Зелени" се повиши до 8,7%, Свободните демократи получават 7,5 процента, а Лявата партия - 6,3 на сто от гласовете.
Така ХДС ще има 40 депутати в хесенския Ландтаг, по 29 ще имат ГСДП и Зелените, „Алтернатива за Германия“ 19 депутати, Свободните демократи 11, а Лявата партия 9 депутати. На вота в Хесен бе регистрирана и висока избирателна активност от 67,3%, макар че през 2013-та тя бе с цели 6% по-висока. 
За ХДС и изобщо за лагера на консерваторите Хесен е вторият разочароващ регионален след изборите в Бавария преди две седмици, когато те изгубиха абсолютното си мнозинство, което имаха от десетилетия. Генералният секретар на ХДС г-жа Анегрет Крамп-Каренбауер, която е от близкото обкръжение на Меркел, вече заяви, че резултатът е "много болезнен" заради загубата на толкова гласове, макар да изрази и задоволство, че партията й е начело на регионалните избори в Хесен.
Вчера малко преди обед бе разпространена новината, че Ангела Меркел няма да се кандидатира отново за лидерския пост на ХДС на конгреса на дясноцентристката партия идния месец. "Тя няма да застане отново начело като председател на партията си. На конгреса през декември ще бъде избран нов лидер", заяви официален източник  от ХДС. Меркел ръководеше партията 18 години и винаги е настоявала, че председателството на ХДС върви ръка за ръка с канцлерския пост.
В същото време националната информационна агенция ДПА предаде, че Ангела Меркел планира да остане канцлер, независимо че се отказва от лидерската партийна длъжност.
Но няма и час по-късно дойде съобщението, че Меркел ще се оттегли и от канцлерския пост през 2021 г., когато изтича сегашният й мандат. Тя е завила пред съпартийци, че това е "последният й мандат". Тя бе канцлерка в продължение на 13 години, или три мандата. Ако наистина остане на поста до 2021, годините на този пост ще набъбнат до 16, а мандатите ще станат четири.
Междувременно ГСДП заплаши да напусне коалицията с Меркел. "Състоянието на правителството е неприемливо", заяви на пресконференция в Берлин лидерката на социалдемократите Андреа Налес. Мнозина от членовете на най-старата немска партия обвиняват коалицията с ХДС за поредния лош резултат. Налес настоя ХДС да се съгласи на "ясна и обвързваща пътна карта за провеждане на политики в интерес на гражданите", а реализацията да бъде оценена след година, което ще е по средата от мандата на правителството. "Тогава ще решим дали това правителство е подходящото място за нас", добави Налес, намеквайки, че ГСДП може да напусне коалицията.
 

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 310

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 335

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 285

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 281

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ