Около 30% от стадата у нас били фиктивни
/ брой: 215
Около 30% от стадата в България са фиктивно надписани и по този начин през последните години се източват милиони левове субсидии. Това обяви пред БНР земеделският министър Христо Бозуков. Той посочи, че колкото повече се задълбочават проверките на стадата в България, толкова повече виртуални животни излизат като регистрирани от фермерите. Всички сигнали се проверяват от ДФ "Земеделие" и Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и всички нарушители ще бъдат санкционирани.
Министърът съобщи и за притеснителни нарушения в дейността на БАБХ. Одитът на агенцията, извършен от Инспектората към министерството, е приключил и Бозуков ще сезира прокуратурата за незаконосъобразни заповеди на предишния директор на БАБХ. Една от тези заповеди е за задържане в продължение на 6 месеца на внос на пилешко месо и яйца от Полша с аргумента, че трябва да се изследва за салмонела. "Не са ясни мотивите, няма положителен случай на салмонела, но вносът е поставен под забрана до излизане на резултатите. Това е незаконосъобразен контрол и е предпоставка за корупционни практики от служители от областните дирекции по безопасност на храните, извършващи официален контрол на пратките с птиче месо с произход Полша и внос от трети страни. Фактът, че е извършен такъв контрол, за да се задържа внос на месо и яйца, предизвиква известни съмнения", каза министърът. Очаква се прокуратурата да разследва дали БАБХ не е действала в полза на конкретни големи фирми-производители на птиче месо.
Други съмнителни действия, извършвани от БАБХ, са превъзлагане на дейности на други частни лаборатории, при положение че агенцията може да прави изследванията в своите лаборатории. "По незнайно какви причини те са предоставени за извършване от други лаборатории, което е довело до натрупване на задължения от 18 млн. лв. към тези фирми. Договорите са били финансово необезпечени и негарантирани със средства", допълни Бозуков.
Бозуков съобщи, че в момента БАБХ прави разчети какви разходи са й нужни, за да поеме от догодина фитосанитарния контрол на границата с Турция. В момента той се извършва от частна фирма и доби известност като "златната локва" заради огромните средства, които държавата й подарява. Няма как в момента да се спре дейността на фирмата, договорът й изтича догодина, каза той.