14 Юли 2025понеделник21:56 ч.

Онкохирургията в Шумен е в принудителен отпуск

Още в началото на годината финансовата секира удари болниците

/ брой: 38

автор:Аида Паникян

visibility 454

Хирурзи, анестезиолози и патоанатоми от Комплексния онкологичен център в Шумен са в принудителен отпуск, научи ДУМА вчера.
Заради хаоса в законодателството и министерските разпоредби все още никой не знае дали онкоцентровете имат право да сключват договори със НЗОК. Заради тези недомислия Районната здравна каса отказала да сключи договор с болницата. Този отказ довел до нова процедура по спешно прелицензиране. За да се получи II ниво на компетентност, онкоцентърът трябва да разкрие ново оперативно отделение. Веднага са ремонтирани и оборудвани помещения, лечебното заведение разполага с необходимия персонал, отделението е готово да започне работа, веднага щом получи въпросното разрешение. "Надяваме се това да стане до дни", коментира пред ДУМА управителят д-р Сотир Караниколов. В момента са отложени операциите на поне 15 пациенти, а някои хирурзи, анестезиолози и патоанатоми са в отпуск.
По-голям проблем е липсата на средства, каза д-р Караниколов. В онкоцентъра няма никакви постъпления от началото на годината. Субсидията на МЗ, която вече не идва чрез общините, е орязана. Планираните средства едва ще покрият диспансерното наблюдение. Парите от работа по 20-ината клинични пътеки няма да стигнат за лекарства. Няма яснота откъде ще идват парите за ток, вода, парно, поддръжка на апаратура и консумативи за нея. Задълженията вече възлизат на около 150-160 хил. лв., поясни д-р Караниколов. През януари били преведени от НЗОК средства за извършена дейност през юни и юли 2010 г. 
В лечебното заведение работят около 200 души, те втори месец не са получавали заплати. Шуменският онкоцентър обслужва население около 200 хил. души от Шумен и региона и 130 хил. души в Търговищко. Диспансеризираните са над 990 души.
ДУМА научи, че от края на януари онкодиспансерът се е принудил да въведе ценоразпис на услугите, за които касата няма да плаща.


В Разград болните си носят храна 

От дълго време насам болницата в Разград не осигурява храна за болните. На едни готвят роднините, други си купуват вафли и сандвичи от близките павилиони, а по-заможните могат да си поръчат пица с доставка до леглото на болния.
Това, че храненето на болните е част от лечебния процес изглежда не вълнува никого. И  Разград не е единствен - варненската университетска болница "Св. Марина" отдавна кара болните да си плащат храната на ресторантски начала. "Това, че болните не получават храна не е защото лекарите не знаят да лекуват болните си, а защото НЗОК само за една-две години успя да докара лечебните заведения до просешка тояга", коментират случая от ЦЗПЗ.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ