Осъдиха на смърт сина на Кадафи
Сейф ал Ислам е обвинен във военни престъпления по време на събитията през 2011 г. в Либия
/ брой: 172
Либийски съд осъди синa на бившия диктатор Муамар Кадафи Сейф ал Ислам и други осем души на смърт. Той е осъден на смърт за военни престъпления по време на гражданската война през 2011 година. Август същата година е издадена международна заповед за неговия арест по обвинения в престъпления срещу човечеството.
Бившият шеф на разузнаването Абдула Сенуси и последният премиер при Кадафи Ал Багдади ал Махмуди са също сред осъдените на смърт за престъпления по време на войната през 2011 година.
Сейф ал Ислам не присъства в залата по време на процеса и даваше показания чрез видеовръзка. Той беше задържан от бивша бунтовническа група от град Зинтан, която отказва да го освободи.
Осъдените на смърт имат право да обжалват присъдата.
Други десетки обвиняеми получиха от пет години до доживотен затвор.
Процесът, който започна в либийската столица през април миналата година, е критикуван от организации за човешки права. Също така е свързан със спор с Международния наказателен съд в Хага заради юрисдикцията по случая срещу Сейф ал Ислам. Синът на Кадафи отдавна настоява делото му да се разгледа от Международния наказателен съд в Хага, либийските власти обаче отказват.
На свой ред министърът на правосъдието в международно признатото правителство, заседаващо в Тобрук, Алмабрук Карира, заяви в понеделник, че "съдът в Триполи над ръководството на режима на Кадафи е незаконен, тъй като се извършва от бойци". Карира призова международната общност да не признава присъдите на този съд, съобщи РИА "Новости".
Смята се, че именно Сейф ал Ислам и либийското правителство, а не Кадафи, са блокирали решението за освобождаването на българските медицински сестри, които бяха арестувани през 1999 година и впоследствие бяха осъдени от няколко съдебни инстанции в Либия, но през 2007 г. с помощта на западни държави беше постигнато споразумение за екстрадирането им в България. Преди години Сейф Ал Ислам призна, че над българските медици е било упражнявано насилие по време на задържането им в Либия.
Свалянето на Кадафи и убийството му сложиха началото на период на нестабилност и въоръжена борба за власт в Либия. В резултат на разногласия в страната днес съществува двувластие: от една страна е избраният на общи избори парламент, заседаващ в град Тобрук, начело с премиера Абдулах ат Тани, от друга - проислямисткият Общ национален конгрес, заседаващ в Триполи с избрания от него премиер Омар ал Хаси. В същото време редица райони в Либия не се контролират от централните власти и лесно се превземат от бойци на "Ислямска държава".