16 Юли 2025сряда17:32 ч.

Още надежда в лечението на рядък вид левкемия

/ брой: 9

автор:Дума

visibility 1715

Нов високотехнологичен медикамент за лечение на хроничната миелоидна левкемия (ХМЛ) създадоха учените от швейцарската фармацевтична компания "Новартис". Лекарството показва особено добър ефект при новодиагностицирани пациенти, защото атакува бързо и точно болестта на молекулярно ниво. Това рязко забавя развитието на болестта. Данните за ефекта на препарата бяха представени на годишната среща на Американското хематологично дружество през  декември 2010 г. в Орландо, САЩ.
В САЩ, Швейцария и Япония препаратът вече е одобрен за лечение на новодиагностицирани пациенти, а от края на декември м.г. и в ЕС. В България медикаментът е наличен от средата на 2010 г., но все още е първо средство за лечение на новодиагностицирани. Очаква се това да стане през втората половина на 2011 г. България беше включена в най-голямото европейско проучване за лечение на новодиагностицирани пациенти с ХМЛ с новия препорат. Българските учени и клиницисти активно участват в изследването на ХМЛ заедно с колегите си от Европа, а за пациентите това е шанс за по-бърз достъп до съвременните терапии.
Хроничната миелоидна левкемия е сравнително рядък вид левкемия. У нас годишно от ХМЛ се разболяват между 50 и 70 души. В момента са регистрирани над 200 души, което причислява заболяването към групата на редките болести.


 

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 288

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 309

/ брой: 129

Епични провали

visibility 311

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ