12 Юли 2025събота21:09 ч.

Осветени пътеки, или пътят, по който вървим

/ брой: 24

автор:Дума

visibility 1444

  
Столичната галерия "Ракурси" представя изложбата "Осветени пътеки" на Йордан Парушев. Тя може да се разгледа до 13 февруари на ул. "Хан Крум" 4а. Експозицията изразява усещанията и настроенията на автора, които го съпровождат през годините. Тя е вдъхновена от сцената "Колелото на живота" от черквата "Рождество Христово" в Арбанаси, която символизира живота и трансформациите на човека.
Началото, възходът и естественият завършек на живота - пътят, по който всички вървим. Това са пътеките, които ние осветяваме с присъствието си, проправяме, а други ще откриват. Това са следите от нашето съществуване и врата към безкрайната верига - сребърната нишка на човешките поколения.
    Използваната техника е колаж - с наслагване на множество слоеве, тънка полупрозрачна цветна хартия, обясняват от галерията.
Йордан Парушев е роден през 1958 г. в Сливен. Завършил е Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", специалност "Живопис" при проф. Станислав Памукчиев. Доцент е във ВТУ по изкуствознание и живопис. Специализирал е в Художествената академия "Репин", Санкт Петербург, и в Cite Internationale des Arts, Париж.
Негови колекции се намират в НХГ, СГХГ, художествени галерии в Русе, Сливен, Шумен, Плевен и др. Музеят за съвременно изкуство в Сеул, Южна Корея, Центърът за документация на колажа в Сержин - Франция, Френският културен институт - София, и др. също притежават творби на Й. Парушев.

 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3826

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2177

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2700

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 3490

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2192

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2288

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 3485

/ брой: 126

Тупик

visibility 3447

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2911

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3829

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 3591

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ