14 Май 2024вторник02:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пчеларите:

От 30 до 50% по-малък ще е добивът на мед

Изкупната цена от около 4 лева за килограм на едро не може да покрие разходите на производителите, оплакаха се от бранша

/ брой: 195

автор:Дума

visibility 70

Тази година в България ще бъде произведен между 30 и 50% по-малко пчелен мед в сравнение с миналата. За това алармираха пчелари по време на 50-ата Национална пчеларска среща "Север-юг", която се проведе в местността Беклемето, предаде БНР. В страната ни годишно се произвеждат между 6000 и 12 000 тона пчелен мед, но според пчеларите изкупната цена от около 4 лева за килограм на едро не може да покрие разходите им. Проливните дъждове и лошите атмосферни условия са основната причина за по-слабото производство на пчелен мед, се оплакаха пчелари от Северна България.
Дъждовете не са единственият проблем, сполетял през тази година пчеларите. През май председателят на Съюза на пчеларите в България инж. Михаил Михайлов сигнализира за масов мор по пчелите в Добричко, който бе следствие от пръскането с препарати за рапица. Въпреки че арендаторите уведомяват за тези пръскания, резултатите са катастрофални за пчеларите. Засегнати в Добричко бяха неколкостотин кошера. Имаше и пострадали пчелари от Силистренско. Тогава пчеларите сигнализираха в Българската агенция по безопасност на храните и организираха подписка с искане институциите да следят по-строго с какви препарати се третират земеделските култури.
Български мед се изнася за Германия, Италия, Австрия. В тези страни се търси биологичен мед. Германия е най-големият вносител на мед, както и голям консуматор.
Председателят на браншовия съюз Михаил Михайлов каза на националната среща, че в момента най-важното за пчеларите е обединението на около 10-те национални пчеларски организации. Искаме да се обединим в една организация, която наистина да защитава нашите интереси, тъй като в общата селскостопанска политика до 2020 г. за период от седем години пчеларството няма да бъде подпомогнато, каза Михайлов.

500 000 агнета продадени за празниците

автор:Дума

visibility 425

/ брой: 87

800 000 българи тръгват за сезонна работа в чужбина

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 87

Правят електронна партида за всеки имот

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 87

Уникредит подменя картите на 1 милион клиенти в България

автор:Дума

visibility 429

/ брой: 87

Москва започна офанзива в Харковска област

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 87

Силяновска се закле като президент на "Македония"

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 87

Захарова изгледала "погребението" на Европа

автор:Дума

visibility 456

/ брой: 87

Русия откри запаси от нефт и газ в Антарктида

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 87

Тихи фанфари

автор:Аида Паникян

visibility 457

/ брой: 87

Тъжна равносметка

автор:Велизар Енчев

visibility 463

/ брой: 87

Големият скок на Китай

visibility 507

/ брой: 87

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ