16 Април 2024вторник15:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Суета

От хюге до хезелих, или концепции на щастието по света

Доста разнообразна е палитрата от усещания и стремежи, които създават уют не само за тялото, но и за душата

/ брой: 51

автор:Альона Нейкова

visibility 2120

Организацията на обединените нации с резолюция 66/281 през 2012 г. провъзгласява 20 март за Международен ден на щастието. Целта на празника е да се признае и акцентира колко е важно това емоционално състояние, при което човек изпитва чувства, вариращи от задоволство и удовлетворение до пълно блаженство и голяма радост. Идеята всъщност е да се подчертае, че стремежът към щастие е изконно право на всички хора на планетата ни.

Темата за благополучието е доста важна, независимо от времето и мястото, когато някой някъде реши да й даде приоритет. Всеки иска шансът да е на негова страна и да престане да живее в очакване да му се случи нещо хубаво. Освен обичайните тълкувания на щастието - голямо семейство, висока заплата, просторен апартамент, нова кола и почивка в чужбина, съществуват няколко по-особени концепции на това прекрасно състояние, олицетворяващо наличието на така желания от всички късмет.

За никого не е тайна, че в Дания е разпространено специфично разбиране на щастието, наричано хюге (hugge). Липсва точен и еднозначен превод на думата. По-скоро иде реч за разнообразна палитра от усещания и необходими дреболии, които, най-общо казано, създават уют не само за тялото, но и за душата. Смята се, че жителите на скандинавската страна имат подобна идея за щастие, тъй като държавата им е сред най-добре подредените за пълноценен живот. А това означава, че хората имат време да се посветят на себе си, на близките и да обърнат по-голямо внимание на милите дреболии, в които да открият особена ценност и да ги накарат да се почувстват още по-добре. Тази концепция явно е доста сполучлива, щом не спира потокът от желаещите, които се опитват да я приложат и в други кътчета на планетата ни. В нейно своеобразно мото се превърнаха думите на основателя на датския Институт на щастието Майк Викинг: "По-малко лукс - повече хюге." Пухкаво одеяло, с което да се топлите с любими хора, вечеря със семейството, мека светлина в жилището, пикник с приятели, семпли дрехи, плетени пуловери от мама, вкусна и непретенциозна храна - именно в това е щастието, убедени са в земята на благоденствието.

Философията на шведския уют обаче е коренно противоположна на датския. Наричат я лагом (lagom), което може да се тълкува като точно навреме. Обикновено именно по този начин се описва подобно структуриране на живота - всичко да е с мярка, да има баланс, да не е много, нито малко, а да е достатъчно. Концепцията на съществуването в северната страна призовава хората да се откажат от всичко излишно, без да се изключват някои приятни дреболии, но отношението към тях да е спокойно, с присъщата на скандинавските страни студенина. Също така в Швеция се приема за по-разумно да се купи практична и удобна вещ с високо качество (дори да е много скъпа) веднъж на десетилетие, отколкото всяка година да се харчат пари за евтини неща, които бързо се развалят или се чупят. Умереност във всичко, особено в храненето, тотално пренебрегване на показния разкош, избор на естествени материали и продукти, грижа за другите и околната среда са сред основните разбирания на шведското щастие, чийто основен източник на положителните емоции и удоволствия е истинската полза, която хората осигуряват на обществото и природата.

Следвайки споменатите концепции, удовлетворението от живота може да се постигне и еднолично, и заедно с други хора. Но ако категорично искате да го направите сами в Нидерландия, няма начин да успеете да разберете що е хезелих (gezelih). Думата може да се тълкува като уютен, приятен. Всъщност обаче тя включва няколко синтезирани разбирания за щастието. Главната идея се свежда до постигането му, докато си с някого, за да го споделите най-пълноценно и да се насладите на усещанията по възможно най-хармоничен начин. Дори днес в кралството се организират големи празници, които обхващат цели улици и градове, като целта е хората да са заедно и да общуват помежду си с радост и отдаденост. Позитивната комуникация, съчетана с колективна почивка, топли диалози и оживени дейности, носят истинска радост. А девизът на разположената основно в Северозападна Европа държава е "Ще продължавам".

Думата "фрилуфтслив" (friluftsliv) от норвежки се превежда като развлекателна дейност, а от шведски - живот на открито. И двете тълкувания са верни. Още повече че разбирането за щастие в най-западната и най-северната от всички скандинавски държави се свежда до подновяването на връзката с природата и възстановяването на силите, изразходвани сред градската суета и по време на работа. Наистина, населението на Норвегия се стреми всяка свободна минута да прекарва на свеж въздух. Нещо повече - правото на жителите на страната да се усамотяват сред естествения пейзаж дори е уредено със закон. Тоест, на щастието не бива да се пречи с ограничаването му сред стените на офиса или дома, а е добре колкото може по-често да се избягва подобна рутина и да се търси удовлетворението сред натуралното - слънцето, тревата, дърветата, планините, реките...

Билетът за влак поскъпва с 20% от 7 май

автор:Дума

visibility 267

/ брой: 72

Тецовете в Източномаришкия басейн минават на газ

автор:Дума

visibility 274

/ брой: 72

Инфлацията леко се забавя, но храните поскъпват

автор:Дума

visibility 254

/ брой: 72

Заплаха за поливния сезон в Пловдивско

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 72

Разногласия в Тел Авив за отговора срещу Иран

автор:Дума

visibility 260

/ брой: 72

В Гърция забраниха паленето на огън

автор:Дума

visibility 244

/ брой: 72

Кипър спира да дава убежище на сирийци

автор:Дума

visibility 246

/ брой: 72

Накратко

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 72

Широко затворени очи

автор:Мая Йовановска

visibility 259

/ брой: 72

"Наивният" Иран

автор:Юри Михалков

visibility 252

/ брой: 72

Ще изпратим ли на изборите отново бандити във властта?

visibility 252

/ брой: 72

За нов икономически модел в ЕС, базиран на знанието

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 72

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ