19 Ноември 2025сряда20:27 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

От редактора

От закон на закон, до парафа на Вежди

/ брой: 121

автор:Борис Данков

visibility 3712

Не, не става дума за "демократичната" мода да се събарят исторически паметници и да се оплескват с боя, да се рушат и оскверняват от развилнелите се протестъри и хунвейбини. Думата ни е за продължаващата неразбория около това кой кога и защо издига нови паметници или сваля стари, които не му харесват по една или друга причина.
В това отношение вече сме на път да задминем древния римски обичай "Damnatio memoriae". Но дори и някогашните римляни са били къде по-скромни в своите улични изстъпления. Те са подменяли само главата в статуята на предишния владетел с тази на новия, докато днес ние рушим всичко докрай, докато не остане и следа от  паметника, който не ни харесва.
Думата ни е за "реда" (или по-точно за липсата на ред!) при изработването, поставянето и демонтирането на паметници. Засега пътят за поставяне на нов паметник (или демонтиране на стар) е така "овъртян", че трудно може да се разбере кой отговаря за съдбата на историческите монументи. Ако някоя инициативна група от граждани (или гражданин) решат да "обезсмъртят" (или низвергнат) някоя историческа личност, те правят предложение до съответния общински съвет. Той пък, ако го приеме, го съгласува с министъра на културата, а министърът - със Специализирания експертен съвет към МК.
Дълга и сложна бюрократична процедура, при която понякога (ако не винаги) се намесват политически пристрастия и интереси. Абсурдно е един министър, колкото и компетентен да е той, да решава коя историческа личност заслужава (и коя не) да бъде поставена в пантеона на нацията; чий паметник да бъде запазен или запратен на бунището на историята.
За да спре тази самодейност, е необходимо "последната дума" да принадлежи не на министъра на културата, а на Специализирания експертен съвет, който да премине от МК към комисията по културата и медиите на Народното събрание. Този съвет може да утвърди и съответния регистър на най-значимите личности и събития, които заслужават да бъдат част от историческата памет на нацията. Останалото е бюрокрация и управленска халтура. Баста!  
 

Зимната ваканция у нас поскъпва с до 10 на сто

автор:Дума

visibility 2849

/ брой: 217

Пускат единен електронен билет в транспорта

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 217

Държавата печели от енергетика и военна промишленост

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Взехме нов заем за 300 млн. лв.

автор:Дума

visibility 2315

/ брой: 217

СС на ООН прие резолюция за Газа

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Проверки за глоби в Босна и Херцеговина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 217

Мадуро е готов да се срещне с Тръмп

автор:Дума

visibility 2634

/ брой: 217

Армейски колапс грози Украйна

автор:Дума

visibility 2249

/ брой: 217

Сезон на добавките

автор:Аида Ованес

visibility 2557

/ брой: 217

Бойкот на заведенията

автор:Иван Бакалов

visibility 2405

/ брой: 217

Викане срещу празна обществена сграда

visibility 2132

/ брой: 217

Имаш ли спестени пари да ми услужиш?

автор:Аида Ованес

visibility 2354

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ