22 Юли 2025вторник07:41 ч.

Актуално

Отърсване от илюзиите

За пръв път недоверието в ЕС сред българите е по-голямо от доверието, призна официално проучване

/ брой: 233

автор:Валентин Георгиев

visibility 3207

Валентин ГЕОРГИЕВ


"ЕС вече не може да бъде интерпретиран като абсолютно сигурен и безвъпросен външен стабилизатор на либералната демокрация в България, защото самият той започва да се политизира и да става фокус на дебати." Това е извод от ново проучване на "Алфа рисърч" (съвместно с "Отворено общество" и Центъра за либерални стратегии) за тенденциите и нагласите у нас към ЕС и т.нар. евроценности.

Рупорите на разклатения евролиберален ред бият тревога. И най-сетне официално признават, че "за пръв път делът на хората, изразяващи недоверие в ЕС, надхвърля този на хората с доверие към него". Казвам официално, защото неофициално тези нагласи отдавна са факт, а числата вероятно са далеч по-нелицеприятни, но не се огласяват публично. Нали не си представяте, че анкетьорите на Сорос са се допитали до обикновените бачкатори по предприятията или на полето, хора с недобре платени професии, сезонни работници в чужбина, принудени да оставят децата си на баби и дядовци, пенсионери, безработни или жители на малки градове?! 

Посочени са проценти от 2016 г. насам, където кривата на спада тръгва от 54 на сто, за да стигне до 43 на сто през лятото на т.г. Сред по-възрастните този дял е още по-фрапиращ - едва 34% избират ЕС.

В същото време общият дял на българите с недоверие стига 48%, като тенденцията е той да расте. 

Колкото странен, толкова и манипулативен е друг извод, който се прави в това проучване - че едва ли не отношението към "демокрацията" - разбирай ЕС, зависело от "качеството на българските политически партии и от тяхната лоялност към демократичните ценности". Това по-скоро звучи като вид застраховка и предупреждение към "елитите", но не казва истината за нагласите в обществото.

Интересно защо не се споменава, че самият ЕС е основната причина за загубата на доверие в него. Защото проявата на двойни стандарти, клиентелизмът и третирането на по-малките и слаби държави като "втора ръка" доведе до разочарование и отърсване от илюзиите. 

Примери? Скъсването на брюкселската клика с реалните проблеми на гражданите, сагата с Шенген, подкрепата за автократа Борисов, слугинажа на Урсула фон дер Лайен към САЩ... Или да вземем  позицията на Брюксел за Северна Македония, където на страната ни бе размахван пръст и бе третирана като някакъв виновник, че държим на историята и интересите си. Да не говорим за умопомрачителните санкции срещу Русия и налагането на норми и решения, с които трябва да се съобразяваме заради някаква криворазбрана "солидарност".

Не заради партиите в България, а заради начина на управление на ЕС от корумпираната му върхушка, е драмата. И тенденцията е такава в цяла Европа, не само в България. А промиването на мозъци винаги е било основен елемент за прокарване на определени политики. Така беше и при "комунизма", така се оказа и в "демократичния" Запад.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Бедността в България се увеличава през 2024 г.

автор:Дума

visibility 1833

/ брой: 132

Овцевъдите искат драконовски мерки срещу шарката

автор:Дума

visibility 1948

/ брой: 132

10% ръст на цените и приходите на хотелиерите

автор:Дума

visibility 2012

/ брой: 132

Украински дронове атакуваха Москва

автор:Дума

visibility 1626

/ брой: 132

Антиимигрантски протести във Варшава

автор:Дума

visibility 2035

/ брой: 132

Румъния не може да спаси наводнената солна мина

автор:Дума

visibility 1956

/ брой: 132

Накратко

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 132

Завръщането

автор:Александър Симов

visibility 2000

/ брой: 132

Диагноза

visibility 1920

/ брой: 132

Натиск върху съда

visibility 1953

/ брой: 132

Признателност към Апостола

visibility 1877

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ