04 Юли 2025петък02:09 ч.

Отхвърлиха предложенията на БСП за осигуряването

От левицата заподозряха управляващите, че се канят да намалят 410-те дни майчинство, и обвиниха депутатите от ГЕРБ, че не искат да се осигуряват на първата си заплата

/ брой: 235

автор:Аида Ованес

visibility 4161

Нито едно от предложенията на левицата не беше прието вчера на второто четене на бюджета на ДОО. Единственото одобрено предложение - за постепенно увеличаване на дохода, върху който се осигуряват земеделски стопани и тютюнопроизводители, бе прието на обсъждане в комисия. Предложението на управляващите бе тази база да скочи от 300 на 480 лв., БСП предлагаше тя да стане 330 лв., но в крайна сметка решението бе базата да стане 350 лв.
Като не увеличават максималния осигурителен доход, управляващите демотивират хората да се осигуряват, заяви депутатът от БСП Георги Гьоков. Предложението на левицата бе максималният осигурителен доход да стане 3300 лв., който е 2600 лв. от 2015 г. Не го увеличавате, защото ще пострадат вашите пари, обвини мнозинството Таско Ерменков и подчерта, че всички депутати са в конфликт на интереси, пазят си заплатите и отказват да плащат осигуровки върху пълния размер на месечния си доход. От БСП са пресметнали, че това би донесло 206,5 млн. лв. по-голям приход на хазната. "Ние тук в НС, които взимаме над 3000 лв., нашата осигурителна тежест е по-малка. Това частно ли е?", попита Драгомир Стойнев. Според него хората трябва да знаят, че като им се увеличава заплатата, ще получават и по-висока пенсия.
Мнозинството не прие и предложението на БСП за увеличаване на минималното дневно обезщетение за безработица от 7,20 на 12 лв. и гласува то да стане 9 лв. За пръв път е въведено и максимално дневно обезщетение от 74 лв. Гьоков припомни, че при Тройната коалиция минималните пари за безработица бяха 63% от минималната заплата, а с "увеличенията", предлагани сега от ГЕРБ, те са едва 37% от най-ниската заплата, което е и под прага на бедност. Това демотивира хората да се осигуряват, предупреди за пореден път депутатът. Най-вероятно, за да компенсират увеличението от 1,80 лв. на ден, управляващите въвеждат ограничение за обезщетението за безработица - то е за хора, които са се осигурявали поне 12 от последните 18 месеца.
Мнозинството не прие и увеличаване на обезщетението за отглеждане на дете от 1 до 2 г. до размера на минималната заплата (510 лв. за 2018 г.) и гласува своето предложение за 380 лв. (в момента сумата е 340 лв.). От мнозинството дори натъртиха, че в никоя страна от ЕС няма толкова дълго майчинство от 410 дни, както е в България. Да не би да имате политическо решение за преразглеждане на този период, щом го критикувате, попита Стойнев. 
От 1 януари минималните пенсии стават 200 лв., а от 1 юли - 207,60 лв. Управляващите не приеха предложението на левицата за преизчисляване на пенсиите, което би увеличило парите на старите хора с над 17 лв., а не със 7,60, както предлагат ГЕРБ.
1,082 млрд. лева са разходите за социални помощи и обезщетения в бюджета за 2018 г.
След приемането на бюджета на ДОО с гласовете на управляващите социалният министър Бисер Петков обяви като голямата новина, че има повишение на минималните плащания и се намалява на 40% държавната субсидия. Допреди 2 години тя бе 50,4% от бюджета на ДОО, каза Петков, който тогава бе управител на НОИ.     



"Най-уязвимите социални групи не намират подкрепа чрез бюджета. Той не помага за повишаване на социалната закрила на гражданите, както трябва да бъде",
коментира Гьоков
снимка Емилия Костадинова


Няколко хиляди работници няма да получат дължимите заплати
Няколко хиляди работници и служители, пострадали от некоректни работодатели, продължават да са без защита. Това стана ясно от думите на омбудсмана Мая Манолова, която даде брифинг в парламента. Аз не просто съм гневна, аз съм отчаяна, заяви Манолова и се разплака. От думите й стана ясно, че Манолова ще разговаря с председателите на парламентарни групи.
ДУМА припомня, че трябваше да се въведат мерки и нови правила за борба с некоректните работодатели и ако предложенията бяха минали, Инспекцията по труда щеше да следи дали фирмите плащат заплати и осигуровки и на напуснали служители. Но на инспекцията й трябвали 12 месеца, за да се подготви за мерките, заложени в закона.
Предлагаше се фирми, които не са изплатили дължимото на работещите, да не могат да участват в обществени поръчки. Сред предложените промени има и текстове, които удължават времето за получаване на изработеното от Фонда за гарантиране на вземанията при положение, че работодателят фалира.


 

Теменужка Петкова: Събрали сме с 3,26 млрд. лв. в повече

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 120

НАП и АПИ питат хората доволни ли са от тях

автор:Дума

visibility 1924

/ брой: 120

Изпреварваме Гърция и Испания по чистота на водите

автор:Дума

visibility 803

/ брой: 120

Белгия възражда минната индустрия

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 120

Гърция въведе такса "Остров" за туристите

автор:Дума

visibility 923

/ брой: 120

Жега в Европа, студ в Латинска Америка

автор:Дума

visibility 1429

/ брой: 120

Лъжица катран по бялата престилка

автор:Аида Паникян

visibility 1466

/ брой: 120

Тъмни облаци надвисват над бюджета

visibility 1677

/ брой: 120

Първи дом за младите - мисия невъзможна

автор:Дума

visibility 1537

/ брой: 120

Странна работа

автор:Таня Джаджева

visibility 1804

/ брой: 120

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ