Отпадат данъчните облекчения за основно жилище
От януари данъкът на старите коли ще е с до 30% по-висок
/ брой: 203
Отпада данъчно облекчение за основно жилище и пълен размер на данъка за всички жилища на данъчно задълженото лице, когато повече от едно жилище е декларирано като основно, приеха вчера депутатите. Това стана с поправки в Закона за корпоративното подоходно облагане, чрез които се изменя Законът за местните данъци и такси и редица други данъчни закони, гласувани на първо четене.
Досега за основно жилище се ползваше облекчение 50% от данъка. „Всеки, който е декларирал повече от едно основно жилище, просто е заобикалял закона”, обясни председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова. С промяната се дава и възможност на общините да си потърсят парите от тези, които досега са се опитвали да бягат от закона. Основно жилище е това, където живее семейството, не може да имаш три или пет основни жилища, досега това се случваше, отбеляза Стоянова.
Народните представители приеха и измененията, променящи формулата за определяне на налозите върху леките и тежкотоварните автомобили с маса до 3,5 тона. Новите текстове предвиждат, освен имуществен, в определянето на размера на данъка да се включи и нов компонент - екологичен. Както и досега, имущественият компонент ще отчита мощността и годината на производство на автомобила, а екологичният - екологичната му категория. Така за колите, които замърсяват повече, данъкът ще бъде по-висок. Размерът на увеличението обаче не може да бъде изчислен с точност, защото конкретният размер на данъчната ставка ще се определя от съответния общински съвет, но то нямало да надхвърля 30%. Новите данъчни правила ще засегнат значителна част от собствениците на автомобили. Според данните регистрираните у нас превозни средства са над 3,6 милиона. От тях на възраст до 5 години са едва около 168 000, а колите над 20-годишна възраст са 1,5 милиона. След като бъдат окончателно приети в зала и на второ четене, новите правила трябва да влязат в сила от 1 януари догодина.
По отношение на данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания се предлага ползването и от двамата родители, когато доходите им не позволяват да се прилагат от единия родител. Посочените промени ще важат още за тази година.
За самоосигуряващите се лица се предлага подаването на годишната данъчна декларация, както и на всички други справки, да става само по електронен път. Промените ще се прилагат за годишната данъчна декларация и съответно за справките, за които задължението за подаване възниква след 31 декември 2019 г.
Повишава се стойността на необлагаемите награди от 30 на 100 лв. от игри, състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител. Те ще се облагат с окончателен данък вместо с данък върху годишната данъчна основа.
С поправки в Закон за акцизите и данъчните складове се залага заплащане на пълното задължение за акциз при надвишаване на годишното допустимо производство от 200 000 хектолитра бира от лице с удостоверение за независима малка пивоварна.