15 Юли 2025вторник00:41 ч.

Отвъд Оруел

/ брой: 158

автор:Кристиела Симеонова

visibility 2938

Започвам с кратко обобщение. Първо - журналисти на "Асошиейтед прес" били подслушвани. Второ - Американската агенция за национална сигурност (АНС) следи комуникациите на американците чрез трите най-големи телекома, интернет провайдърите и операциите с кредитни карти. Трето - появи се бившият служител на ЦРУ Едуард Сноудън с разкритията за мащабната шпионска дейност на САЩ по света и съвсем разбуни духовете и отвъд границите на страната на неограничените възможности. Една по една се появиха информации за американските практики за следене, които според Обама са нещо съвсем нормално, съвсем "скромно навлизане в личния живот" и всички правели така. То не беше подслушване на чужди дипломатически мисии във Вашингтон, на комуникациите на милиони европейци, на врагове и съюзници. Излиза, че големите уши на АНС се разпростират като октоподски пипала навсякъде. И всичко това се правело с висшата цел защита на сигурността - нали все пак е агенция за сигурност. Макар наскоро атентатът на Бостънския маратон да ни доказа за пореден път, че за тероризма пречки няма.
Някъде обаче сигурността и свободата - две изконни човешки права, се сблъскват. Сигурността нарушава свободата, и то личната. Не стига всичко това, ами Обама подписал и "Програма срещу вътрешна заплаха", според която всеки държавен служител е длъжен да шпионира колегите си. При проявени определени смущаващи признаци може да бъде започнато разследване. Това вече минава всякакви граници. Дори и тези на Оруел и романа му "1984". И на това някои му викат демокрация? Това си е пълно нарушаване на свободата на словото и неприкосновеността на личния живот. Към тази ли именно неограничена свобода и демокрация на Америка се стремим? Не, благодаря. То и функциите на Гестапо навремето са се изразявали в разследване и борба с "всички опасни за Държавата тенденции". Разлика в целите на масовото следене намирате ли?
Поемайки президенството през първия си мандат, първият чернокож президент на САЩ обеща реформи. Но вече е повече от ясно, че Обама продължава политиката на предшественика си Джордж Буш-младши по отношение на следенето. Т.нар. Patriot Act, прокаран след терористичните нападения на 11 септември 2001 г., позволява следене на комуникациите в САЩ за целите на националната сигурност.
Сноудън заяви, че Европа - същата тази, която шумно се възмути и възропта срещу практиките на САЩ, участва в глобалното следене. Стана ясно, че АНС работи тясно с Германия и други западни държави от дълго време насам. Така лъсва двуличието на Меркел, която бе шокирана след първоначалните разкрития на Сноудън. Така че внимавайте какво пишете във фейсбук, какви мейли изпращате, какво си говорите по телефона. Да не ви заподозрат в необичайно поведение. Какво се оказва - "прекрасният нов свят", за който мечтаехме преди 20 и кусур години, се разминава доста с реалността.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ