14 Юли 2025понеделник21:18 ч.

Пак ще ни искат пари за нищо

В "елитните" столични квартали няма канализация и улиците са опасни за живота, но данъците ще се вдигат

/ брой: 280

автор:Иван Аладжов

visibility 3086

В сряда стана известен доклад на заместник-кмета Минко Герджиков с предложение до общинските съветници за ново райониране на София от догодина. Новото зониране на най-голямото населено място у нас ще повиши драстично данък сгради и такса смет за десетки хиляди хора.
Най-засегнати ще са живеещите в съседство на центъра и "луксозните" квартали в покрайнините на града. Данъчната оценка на тези имоти ще се повиши с до 45%. И това се предвижда, въпреки че до неотдавна столичната кметица Фандъкова увещаваше, че няма да се вдигат данъците в София.
В предложението на Герджиков се посочва, че сегашните граници на зоните са определени още през 1998 г., но заради "бързо променящата се инфраструктура, разширяване на центъра, оформянето на престижни квартали с особено големи и луксозни къщи", се предлага да бъдат разширени централните зони и променени тези на кварталите "Бояна" и "Драгалевци" към по-високи.
Но за каква "променяща се инфраструктура" и за какво "оформяне на луксозни и престижни квартали" става въпрос в този град, в чиято публична инфраструктура от 20 години почти не се инвестира и която се е разкапала до нивото на африкански бантустан!?
В особена степен това важи за псевдоелитните квартали на тази република - "Бояна" и "Драгалевци". А че там през последните две десетилетия се е укрепил в скъпи къщи част от крем де ла крема на българския криминален преход не означава, че общината си е мръднала пръста през този перод да облагороди с нещо тези квартали.
В ХХI век там продължава преобладаващо да няма канализация. Лятно време на много места сълзят жълто-кафяви фекални вадички от преливащите септични ями. През зимата освен по главните улици с обществен транспорт общината почти никъде другаде не чисти снега, като живеещите често сами трябва да организират и платят на частници за почистването, за да могат да се доберат до домовете си и за да не се изпопребият по стръмните улици. А при най-малкия вятър или дъжд електрозахранването колабира.
По пътя между двата уж "елитни" квартала почти никъде няма тротоари, а табелките на спирките на градския транспорт са забити направо в калта покрай пътя. Улиците са в окаяно състояние, изровени от безброй дупки, заприличали на стълбища и неядко са непроходими за нормални леки коли. И днес в тези "елитни" квартали има все още неасфалтирани улици, които след първия дъжд се превръщат в кално блато. А поради липса на канавки по другите текат реки, които зимно време се превръщат в опасни плъзгави ледени брони.
Също и събирането на боклука, което ще поскъпне допълнително след преминаването на тези два квартала в по-висока категория, е под всякаква критика и не отговаря на никакви европейски стандарти. Предоставените кофи и контейнери за отпадъци са абсолютно недостатъчни, а извозването им е рядко и нередовно, редуцирано през зимата до един път на няколко седмици. Съответно съдовете за смет преливат и около тях прилича на сметище, което не се разчиства от общината. Коритата на реките също са затлачени от отпадъци, които никой не отстранява.
Капакът на елитарната шизофрения около тези квартали е, че пощата, полицията и бърза помощ там отказват да посещават всички адреси. Ако живееш по-отдалечено от центъра им и имаш напр. писмо, от Български пощи, ти се обаждат по телефона да отидеш на крак да си го вземеш в местния им клон. Което през зимата, по стръмните и заледени улици е направо с риск да се пребиеш. От полицията пък си правят устата да им се плаща бензинът, ако бъдат повикани, в противен случай нерядко отказват да дойдат.
Така че с презонирането на тези квартали, освен че финансово ще издевателстват над десетки хиляди граждани, които и сега плащат на общината данъци, без да има някаква насрещна услуга, нищо в тези райони няма да се подобри. Те ще си останат неуютно и необлагородено място за живеене, което е достатъчно "елитарно" за мърляво-самодоволния манталитет на новия български елит.
 

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ