Палача и неговата война
Президентът на Филипините не спира кървавата битка с наркотърговците
/ брой: 207
Преди два месеца президентът на Филипините Родриго Дутерте с прякора Палача обяви война на наркотърговците. Всъщност още преди да бъде избран, той обеща да избие "до крак" всички наркотърговци, и засега спазва предизборното си обещание. Дутерте даде на полицията и военните заповед да са сурови с тези, които продават на гражданите на страната забранени вещества. А ако силовите структури не успеят да се справят, заяви Дутерте, обикновените филипинци ще им помогнат.
Народът на Филипините, трябва да се признае, наистина ентусиазирано подкрепи лидера си: още като кмет на град Давао Палача с твърда ръка възстанови реда на подведомствената му територия.
"Онези, които унищожават живота на децата ни, ще бъдат унищожавани - предупреди Дутерте. - Онези, които убиват моята страна, ще бъдат убивани. Просто така. Без церемонии. Без извинения".
Обявената от президента война вече отне живота на над 2000 предполагаеми наркодилъри - като правило тях ги разстрелват или униформени полицаи, или небезразлични граждани, обединени в отряди за възстановяване на реда. Почти милион наркотърговци предпочетоха да се предадат на полицията, за да се спасят от смъртта. Много тях носят на китките превръзки с името на Дутерте - материали, използвани в рекламната му кампания за изборите.
На практика всяка вечер загиват хора при полицейски акции срещу предполагаеми укрития на наркотрафиканти. Властите твърдят, че всички заподозрени са били въоръжени и са убити, защото са се съпротивлявали на арестите.
Но убийствата, извършени от мирни граждани, също са многочислени. Някои жертви бяха убити насред улицата. Рано сутрин на запустели места се откриват тела, чиито лица са покрити с ленти скоч. Често наблизо има бележка, която ги обвинява в наркотрафик.
Кръвопролитията предизвикаха критики от страна на ООН и различни организации за защита на човешките права, но Дутерте се зарече да продължи кампанията и да не се спира на вече постигнатото. А в отговор на критиките Дутерте заплаши, че ще напусне ООН и заедно с Китай и други страни ще сформират нова световна организация.
От началото на неговия президентски мандат Дутерте вече е повдигнал обвинения за участие в нелегална търговия с дрога срещу повече от сто правителствени служители. С тези си действия Дутерте рискува да настрои срещу себе си някои от най-влиятелните участници в политическия живот на страната. Във филипинския Сенат вече тече разследване относно извънсъдебните убийства, а Дутерте влезе в публичен спор с ръководещия разследването сенатор.
Безмилостната война на президента е вследствие на масовото разпространение на бялото кристално хапче метаамфетамин, известно като "шабу". Шабу е евтино, лесно се прави и към него се пристрастяваш много бързо. То предлага бягство от сивия и труден живот в бедните квартали. Хапчето е истински хит сред работниците, особено при тираджиите, които са на волана по цял ден.
Шабу струва около хиляда филипински песо за грам или 22 долара. Може да се пуши, да се инжектира, да се смърка или да се разтваря във вода.
Във Филипините има огромни лаборатории, които произвеждат тонове от тази дрога. След това тя се разпространява в цяла Азия.
Според филипинския президент в страната му има истинска епидемия от шабу, засегнати са милиони души. Освен това хапчето е и доста печелившо. Той изброява 150 висши държавни служители, военни и съдии, свързани с търговията с наркотици.
На върха на пирамидата са петима генерали от полицията. Но мишените на смъртоносните отряди са на ниските нива.
Всяка вечер в предградията на Манила се откриват окървавени тела. В 90% от случаите това са бедни хора - шофьори, наемни работници, безработни. Често близо до труповете има надписи, които предупреждават другите да не се замесват с наркотиците.
Но не само наркодилърите са на прицел на властите. Преди да зачестят убийствата, полицията в столицата Манила също поде кампания, чието кодово име "Оплан Роди" съдържа прякора на новия президент (от Родриго). Целта е да се очистят улиците от пияни и скитници. Така заловените по тези провинения са откарвани в полицейските управления, където биват принуждавани да направят 40 лицеви опори, за да избегнат затвора, пише Франс прес.
Настоящият президент на Филипините е твърдо решен да изведе кампанията срещу наркотиците до победен край. В реч пред свои симпатизанти наскоро Дутерте каза: "В живота винаги има цена, която трябва да се плати. Вие изберете каква да бъде: безопасността и удобството на населението или животът на престъпниците".
(По материали от чуждия печат)
Наркотърговец, убит при престрелка с полицията. Откакто президентът Родриго Дутерте обяви война на наркодилърите, на Филипините са загинали 2400 наркотърговци. Повечето от тях са ликвидирани от местни отряди за опазване на реда
Резултатът от полицейски патрул във филипинската столица Манила: найлонови чували с телата на заподозрени за наркотърговия, неподчинили се на силите на реда
Надписът на табелката гласи: "Аз съм наркотърговец, наркоман и крадец. Прави като мен - и ще умреш". Това парче картон лежи до тялото на наркодилър, линчуван от местен отряд за опазване на реда
Полицаи се молят, преди да тръгнат да патрулират. Предстои им поредна акция в манилско гето
Полицаи във филипинската столица чакат катафалка. Край оградата лежат тела на наркотърговци, застреляни по време на патрула