19 Септември 2024четвъртък01:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пандемията може да струва над 4 трилиона долара на световната икономика

автор:Дума

visibility 704

Пандемията от коронавирус може да струва на световната икономика над 4.1 трилиона долара - или около пет процента от световната продукция. За това предупреди Азиатската банка за развитие, цитирана от Nova tv.

Пандемията срина и пазарите на акции, които все повече изпадат в криза, тъй като анализаторите не могат да предвидят колко дълго ще продължи епидемията.

В света няма икономика, която да не е засегната и опустошена от коронавируса - такива са американската, европейската, и отделните икономики на различни страни, сочат анализите на банката.

Към момента очакваното негативно въздействие върху икономиката е еквивалентно на близо 5% от световната продукция, но ако пандемията продължи, то това ще се окаже най-тежката криза за световната икономика от поне век насам.

Ако епидемията бъде овладяна в следващия месец, то загубите могат да спаднат до 2 трилиона долара.

При изолация на милиарди хора, напълно спряла икономика и загуби на бизнеса, Азиатската банка за развитие очаква ръст на БВП с 2.2%, което е най-бавният ръст след кризата т 1998 г., когато бе отбелязан една 1.7% икономически растеж.

Прогнозите на банката са, че епидемията и ефектите от нея няма да преминат поне до края на годината, а бавно рестартиране на световната икономика може да се очаква едва през 2021 г. Все още, обаче, по света има нови огнища на COVID-19 и продължителността на пандемията не може да бъде предвидена.

Икономическият растеж в Китай - една от най-големите световни икономики, може да се забави до 2.3% тази година спрямо 6.1% през 2019 г. Загубите за китайската икономика до момента се оценяват на близо 5% от БВП на страната, или около 628 милиарда долара.

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 618

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 655

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 656

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 725

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 707

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 675

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 614

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 827

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ