15 Юли 2025вторник04:39 ч.

Пари и тишина

/ брой: 45

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1238

Евгени ГАВРИЛОВ


Доста стара е максимата, че парите обичат тишината. Ако се съобразим с нея, се оказва,че през последните години у нас е доста шумно. По данни на БНБ през 2022 г. чисти 10 млрд. български капитали са изтекли към от страната. Това са пари, които са изработени у нас и се изнасят зад граница. За същия период притокът на чуждестранни капитали у нас се изчислява на 8.5 милиарда евро. За периода 2010-2020-та нетният приток на чуждестранен капитал се оценява на 13 млрд. евро, докато съвкупното нетно изтичане на български капитал в чужбина е 37 млрд. евро, т.е. близо три пъти повече. Това е рекорд и се случва по една проста причина - условията, които се предоставят в страната не са изгодни за инвеститорите. 

Кой здравомислещ инвеститор може да си позволи лукса да пренебрегне всекидневните  скандали, които разтърсват непрозрачната ни и непредвидима съдебна система. Съдебната реформа е постоянно в устата на някои политици, но тя така и не се случва. В нормалните държави съдопроизводството се възприема като стожер на бизнес-средата за играещите по правилата бизнесмени. Кога у нас това се е случвало?Лошото качество на българските институции е началната точка на порочния кръг между нестабилната среда за правене на бизнес и изтичането на капитали. 

Освен това сметките за получаване на печалба от инвестициите се правят за дългосрочни периоди, поне 10-15 години. Банките отпускат кредити само при представяне на бизнес-планове с подобни времеви хоризонти. Щом инвеститорите не виждат стабилизация на политическата и икономическата среда в средносрочен план, значи те не биха могли да очакват вложените пари скоро да започнат да се връщат във вид на дивиденти. В такъв случай единственият отговор на въпроса дали си струва да се инвестира в българската икономика е: "Забрави!". Бизнесът не се нуждае от специални покани, за да вложи парите си в определена държава. Ако преценят, че условията в България са стабилни и имат шанс да спечелят, бизнесмените сами ще дойдат, защото това им е работата - да търсят добра доходност на своите пари. Но съдебната система не е сама в усилията да се прогонят парите от страната. Към нея трябва да се прибавят и нерешавани с години проблеми във вътрешния ред и сигурност, в банковия и финансовия контрол. Именно българските институции са тези, които изпращат погрешни сигнали към инвеститорите. За България е валидно правилото, че колкото един инвеститор е по-голям, толкова повече той е застрашен от неприятности.

Но и зад граница българските капитали не служат като средство за директни инвестиции. С тях се купуват ценни книжа на други държави и портфейлни инвестиции с минимална доходност. Или пък просто се внасят в банки като депозити срещу нищожни лихви. Въпросът в крайна сметка е  защо  парите продължават да напускат България, където със сигурност биха имали по-висока доходност от чужбина. В случая има два отговора. Първият е, че парите обичат тишината, а вторият е че в своето движение капиталите, като водата търсят най-малкото съпротивление.

Явно тези две условия ги няма у нас . 

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ