01 Септември 2025понеделник16:17 ч.

Партиите в НС без БСП узаконяват антисоциалния бюджет на Радев

Замразени доходи, разходи за самолети и нови заеми обричат хората на глад и обедняване, заяви Корнелия Нинова

/ брой: 250

автор:Аида Паникян

visibility 783

Аида ПАНИКЯН
Юлия КУЛИНСКА



"Партиите в НС без БСП узаконяват антисоциалния бюджет на Румен Радев. С удължителния закон служебният кабинет на президента замразява доходите ви. Слага срок на тази политика 3 месеца - т.е. до края на март. Но не си мислете, че това е така. Вашите доходи в тази криза могат да останат замразени много по-дълго време", предупреди лидерът на БСП Корнелия Нинова по време на обсъждането на закона за удължаване на държавния бюджет.
"В един следващ параграф на закона се казва, че този срок от 3 месеца се прекъсва за времето, в което няма НС. Представете си, че изпаднем в хипотеза да не се състави кабинет. Президентът, както го е подкарал, може да връчи втория и третия мандат февруари или март - както си реши, защото вече отдавна е отвъд Конституцията. Представете си, че третият мандат не се реализира и отиваме на избори, кога ги виждате тези избори, сигурно средата на годината - май или юни", пресметна Нинова. Обричате хората поне половин година, ако няма правителство, на глад и на обедняване, категорична е тя.
 По думите й на кабинета се разрешава да изпълни инвестиционни разходи, одобрени от НС. "Става дума за едни самолети за няколко милиарда лева. Служебният кабинет ги изпълнява, докато ви е замразил доходите, и ще взима заеми до 12 млрд. евро. Замразени доходи, незнайно докога, при растящи цени и инфлация, разходи за самолети и отворена врата за вземане на нови кредити", обобщи Корнелия Нинова.
Тя припомни, че в началото на 2022 г. в аналогичен случай са приели промени в редица закони, касаещи доходите, и даде пример със законите за социалните услуги, за хората с увреждания, за личната помощ, за енергетиката - за компенсациите, и увеличаване на заплатите на медицинските работници.
Отхвърляте предложенията на "БСП за България", но допускате подобни предложения на други парламентарни групи, възмути се Нинова. Тя посочи, че левицата е предложила вариант за преизчисление на пенсиите, което е определено за недопустимо, а това на друга парламентарна група, предложила актуализация на пенсиите по различно швейцарско правило, не само е допуснато, но и подкрепено от комисия. Щом са направени от "БСП за България", не може, но ако са направени от други групи - може, изтъкна лидерът на БСП.
С това решение парламентът бламира ЕС, ЕК и ЕП и гласува антиевропейска политика, заяви проф. Румен Гечев. Той цитира директивата, която казва страните членки да приведат минималните си заплати в съответствие с 50% от средната работна заплата или 60% от средната медианна заплата. Според зам.-председателя на ПГ на "БСП за България" Георги Свиленски от левицата са дали възможност на народните представители 17 пъти за два дни да подкрепят минимална заплата от 850 лв., но те са гласували против. Освен тези 500 хиляди български граждани, които обричате на глад в предстоящите месеци, в това число са 10 хиляди служители на БДЖ, защото техните заплати са свързани с минималната, 10 хиляди в "Български пощи". За тези хора помислете и за всички други 480 хиляди, които чакат от вас и от нас решение", подчерта Свиленски. Той е убеден, че партиите абсолютно съзнателно, умишлено и целенасочено отхвърлят предложението на "БСП за България". "Не го правят без да искат. Те знаят какво правят, за да останат парите за нещо друго. И това нещо друго е въоръжение, а не социална политика", категоричен е Свиленски.
Нека да се концентрираме и да направим бюджет, който да даде възможност на хората да се чувстват по-добре, а не това, което в момента вие правите, призова Борислав Гуцанов. "Сигурно от кумова срама колегите от ГЕРБ в комисия гласуват за определени предложения, но тук, скрити зад някакво мнозинство от 240 гласуващи, гласуват различно. Защо през цялото време се маскирате като социално отговорни, а когато дойде моментът да взимаме решения, гласувате обратно? Това ще ви тежи на съвестта", възмути се Георги Гьоков.
"Отхвърлихте по-голямо данъчно облекчение за родителите с едно дете - от 600 на 900 лева. Не допуснахте разглеждане на минимална работна заплата от 850 лева. Като български граждани ние се стремим да имаме доходи, равни на европейските", заяви Мая Димитрова от БСП.
По-рано мнозинството на ГЕРБ, ДПС, ДБ и БВ не допусна дебатите за размера на минималната заплата да влязат в програмата на НС.
Георги Свиленски предложи като точка трета НС да разгледа промените в Кодекса на труда за повишаване на минималното трудово възнаграждение. "Да гласуваме минималната работна заплата да е 850 лв., такава, каквато очакват всички български граждани. Не брутна, а основна", призова Свиленски. След отказа на депутатите да приемат разместването, той направи ново предложение измененията да са точка трета за вчера, а после и да е първа точка в днешната програма на парламента, но и те бяха отхвърлени.
"Дайте възможност на народното представителство да се произнесе по това каква да бъде минималната заплата. Вие не допускате дори да се гледа в дневния ред. Отхвърлете го, ако искате, но нека българските граждани да видят. Не можете да се скриете", призова Свиленски.
"Всички подкрепихте на първо четене този законопроект. Има 500 000 българи, които чакат това наше решение. Не бъдете лицемерни", заяви съпартиецът му Борислав Гуцанов. "Не разбирам народните представители, които гласуват "против" това. От кого спестяват? Защо винаги се помага на богатите, а бедните остават настрана?", изрази недоумението си Иван Иванов. Мая Димитрова обясни, че е несъстоятелно Кодексът на труда да се разглежда след приемането на бюджета, и също призова да бъде разгледан размерът на минималната заплата, но и нейното процедурно предложение не беше прието.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Във фишовете заплатата няма да е в лева и евро

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 162

Тол таксите за камиони поскъпват с още 10 на сто

автор:Дума

visibility 401

/ брой: 162

30% по-слаба реколта от грозде и по-скъпо вино

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 162

Със 111% е скочил вносът на яйца от Украйна

автор:Дума

visibility 400

/ брой: 162

Китай представя алтернатива на Тръмп

автор:Дума

visibility 476

/ брой: 162

Парламентът в Косово зависи от сърбин

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 162

Силни бури в Италия и Албания

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 162

Накратко

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 162

Новият сезон

автор:Александър Симов

visibility 425

/ брой: 162

Синдромът "Васил Терзиев"

автор:Иван Таков

visibility 466

/ брой: 162

Виетнам - 80 години гордост и преданост към родината

автор:Таня Глухчева

visibility 488

/ брой: 162

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ