20 Февруари 2026петък04:30 ч.

Първанов заплаши с вето Изборния кодекс

Управляващите се опитват да си вземат "изборна зестра", категоричен бе президентът

/ брой: 290

автор:Александър Симов

visibility 1845

Президентът Георги Първанов официално обяви, че има основания да наложи вето върху много текстове от Изборния кодекс. Това стана по време на дискусия "Изборният кодекс - ще се състои ли промяната, или ще се затвърди статуквото?", организирана от АБВ.
При всички положения апелирам към онези, които в момента гласуват за приемането на Изборния кодекс, да не мислят само за 2011-а или 2013-а, а да се опитат да мислят по-стратегически, обобщи Първанов.
Според държавния глава промените в изборното законодателство възпроизвеждат стари подходи, които създават условия за служебна победа на управляващите. Има и друго определение - взимане на изборна зестра, коментира Първанов и допълни, че определението не е негово, а го е чел като историк за изборите след Първата световна война. Президентът смята, че подготвяните норми в никакъв случай не връщат доверието в политическата система.
Първанов отново се обяви и в подкрепа за мажоритарния вот. Вярно е, че идеята в значителна степен беше компрометирана от избраните на предните избори 31 депутати, но това не отменя моята позиция, коментира той. Това беше и мотивът му да се обяви срещу преференциалния вот. Според него такова гласуване ще напрегне и самите партии, тъй като ще заложи надпревара, понякога дори с нечисти средства, за вътрешно пренареждане на листите. Но все пак листите в своята основа ще бъдат наредени от партийните централи и пак няма да ги има експертите, професионалистите, бизнесът, които могат да бъдат полезни на управлението и държавата, предупреди държавният глава.
Първанов отправи и друга критика към Изборния кодекс - в него не били заложени достатъчно гаранции за ефикасен контрол върху финансовите потоци към партиите в предизборните кампании. Президентът не приема намаляването с 20% на общинските съветници, както и намесата при формирането на общинските екипи. Това ще отслаби, а няма да засили местното самоуправление, убеден е президентът и категорично обяви стъпката като отстъпление от европейските практики.
Президентът смята, че само изборните правила не са единственият лост за връщане на доверието на хората, а основното в тази посока е провежданата политика. Но когато чрез политиката сме унищожили здравеопазването, образованието, лишили сме хората от перспектива, а най-накрая отнемаме и правото им да избират човека, който да тича по задачи вместо тях, как да очакваме те да отидат да гласуват след това, ами няма да го направят, анализира Първанов.
От името на БСП лявата депутатка Мая Манолова остро разкритикува Изборния кодекс и начина на неговото приемане. С този кодекс ГЕРБ предлагат черновата на изборния протокол на ЦИК за изборите, отсече Манолова. Според нея управляващите приемат толкова скоростно това законодателство, защото искат да си осигурят служебна победа на вота и да демотивират максимално хората от това да отидат до урните.
 
 

Парламентът изслушва енергийни шефове за авариите в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 865

/ брой: 34

Експерт: Само 20% от българите си позволяват истинско сирене

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 34

Кристин Лагард напуска предсрочно ЕЦБ

автор:Дума

visibility 908

/ брой: 34

Румен Спецов: Няма риск страната да остане без горива

автор:Дума

visibility 983

/ брой: 34

Ватиканът отхвърли поканата на Тръмп

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 34

Мерц изключи Германия да има ядрени оръжия

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 34

Лондон арестува 1000 педофили месечно

автор:Дума

visibility 872

/ брой: 34

Морален компас за държавност

visibility 1061

/ брой: 34

Прощавай, Дяконе!

visibility 1184

/ брой: 34

Мълчанието на рамкирания светец

visibility 891

/ брой: 34

Барелеф на Димчо Михалевски на Маказа! Той го заслужава

visibility 791

/ брой: 34

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ