09 Септември 2024понеделник16:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Първи сме по смъртност от инсулт в света

/ брой: 53

автор:Аида Паникян

visibility 773

Аида Паникян


България е рекордьор по смъртност от инсулти и твърдо държи световното първенство от 2009 г. насам. Това стана ясно от думите на председателя на Българското дружество по инсулт доц. Росен Калпачки по време на дискусия на тема "Ще има ли България модерно лечение на инсултите".

През миналата година у нас са регистрирани 41 858 случая на исхемичен инсулт или с 2000 повече от 2021 г. Проблемът е в приложението на съвременни методи на лечение. От 130-те болници, в които са лекувани хора с удар, през 2022 г., 87 са имали договор с НЗОК за извършване на лечението с тромболиза, но реално процедурата е направена само в 44. Според в Европейския план за борба с инсулта над 15% от хората с удар имат показания за тромболиза, но у нас това щадящо лечение са получили само 2,5%, докато в ЕС средно 10%. Тези лечения почти не оставят следи от поражения от инсулт и предотвратяват инвалидизация и смърт. 

"Българите умират от инсулт и други мозъчно-съдови болести 4 пъти по-често от средноевропейските граждани", коментира доц. Калпачки. По думите му на всеки 10 минути у нас 1 човек получава инсулт и на всеки час и половина умира един от инсулт. 

По време на дискусията стана ясно, че според клиничната пътека за ендоваскуларно лечение то може да се прилага поне 48 часа след инсулта, а световните медицински стандарти изискват това да стане до няколко часа след получаване на удар. Представител на НЗОК обясни, че касата не прави клиничните пътеки, а представители на медицинските дружества, след което НЗОК ги одобрява. 

Всеки четвърти българин живее на студено

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 171

Сметките за ток стават електронни

автор:Дума

visibility 239

/ брой: 171

С 1,97 млрд. лв. повече са събраните данъци

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 171

Пети сме в ЕС по качествени плажове

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 171

Мицотакис обеща по-социални политики

автор:Дума

visibility 204

/ брой: 171

Хиляди на протест срещу политиката на Макрон

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 171

Възможен е нов атентат в Словакия

автор:Дума

visibility 230

/ брой: 171

Накратко

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 171

В дълг пред Девети септември

автор:Боян Бойчев

visibility 249

/ брой: 171

Вози се на кола

автор:Барбара Пейчинова

visibility 356

/ брой: 171

Ядреният терорист НАТО

автор:Юри Михалков

visibility 260

/ брой: 171

БСП обедини лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 264

/ брой: 171

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ