18 Май 2024събота17:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Алиосман Имамов:

Първо трябва да намалим потреблението на енергия

След това може да се мисли за нови мощности, казва депутатът от ДПС

/ брой: 58

автор:Дума

visibility 319

- Г-н Имамов, темата "Белене" бе спомената преди ден от ръководството на ДПС. Какво точно се има предвид под "грешка"?
- Основният проблем на България в момента по отношение на енергийния сектор е енергийната ефективност. Първо трябва да решим този проблем, който ще намали в голяма степен потреблението на електроенергия у нас. След това може евентуално да се мисли за нови енергийни мощности.
- Европа казва, че подобни електроцентрали вече не са толкова желани...
- Мисля, че това не може да бъде сериозен аргумент, защото знаете, че в Европа се възражда строителството на атомни електроцентрали и мисля, че те все още имат бъдеще. Основният проблем е енергийната ефективност и той трябва да бъде решен на първо място.
- Какви са опциите?
- На първо място са големите възможности, които ни предоставят европейските фондове. На второ място трябва да се предприемат конкретни мерки с пестенето на енергия както на потребителско ниво, така и в производството. Нашето производство е силно енергоемко. Това е един от ясните и безусловни недостатъци на нашата икономика. Трябва да намалим тази енергоемкост. Да направим така, че България за единица продукция да изразходва много по-малко електроенергия. Ако това се случи, ние сме сигурни, че онези мощности, които имаме, ще стигнат на България. Друг е въпросът какво ще бъде потреблението на електроенергия след време. Ние твърдим, че Белене е грешка при сегашното търсене на електроенергия в страната и при условията на сегашния пазар. В период от 10-15 години вероятно потреблението на електроенергия ще бъде повишено. Но дотогава трябва да сме решили проблема с ниската енергийна ефективност.
- В условия на криза възможно ли е отсега да започне намаляването на потреблението на електроенергия?
- Това е елемент на конкурентоспособността на българската икономика. Не е въпрос на административно решение. Високата енерегийна енергоемкост на българското производство го прави неконкурентоспособно. Това е част от себестойността на произвежданата у нас продукция, което означава, че не само държавата, а и бизнесът като цяло - независимо дали е частен или публичен, трябва да предприеме конкретни собствени мерки за намаляване на цената на тази продукция и за подобряване на условията в това отношение.
- След всички тези стъпки ли може вече да се мисли относно Белене?
- Определено. Трябва да има оценка за бъдещото потребление на електроенергия у нас, за да може да има едни значително по-ниски стойности на енергоемкост на производството ни. Това е основната задача в сектор енергетика в момента в България.
- Можем ли да говорим за някакъв период?
- Това е трудна задача, въпреки че е необходимо. Трябва да се направи дългосрочна оценка на потреблението на електроенергия. Тази преценка трябва да бъде достатъчно обективна, за да не изпаднем и в другата крайност.
- Коя?
- Например след 10 години да се наложи България да купува ток. Не изключваме обстоятелството, че създаването на нови енергийни мощности ще бъде необходимо за България, но това е въпрос на втори приоритет, като се има предвид изключителната важност на проблема, свързан с ефективността на използването на сегашните мощности.
- Тоест с две думи - "да не слагаме тигана, преди да сме хванали рибата"?
- Точно това е формулировката. Първо трябва да се научим да бъдем икономични, да направим икономиката си по-конкурентоспособна, като намалим енергията, която изразходваме за единица продукция, и след това да мислим евентуално за допълнителни мощности, ако са ни необходими в близко или далечно бъдеще.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1025

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1151

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1191

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1032

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1246

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1183

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ