14 Юли 2025понеделник18:43 ч.

Заради критиките

Пеканов оптимизира Плана за възстановяване

Ако той бъде изпратен през септември, България може да получи пари още тази година

/ брой: 150

автор:Дума

visibility 1564

След критиките от страна на депутатите миналата седмица вицепремиерът по европейските въпроси Атанас Пеканов вече работи по някои от становищата, представени от парламентарната трибуна. Взехме препоръките, критиките - по някои от тях работим, а по други от тях не, защото идеи за нови проекти към момента изглежда невъзможно да бъдат нанесени. От идеята за нов проект до това той да е готов и да влезе в плана може да са необходими три месеца. Това заяви вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов по време на парламентарния контрол. Той поясни, че са проведени срещи със земеделския бранш, който е изказал своите притеснения.
Пеканов уточни, че ако планът на България бъде изпратен до края на септември, е възможно авансовите средства в размер на 13% да бъдат изплатени в рамките на 2021 г. В противен случай обаче те ще дойдат догодина. В актуализацията на Бюджет 2021, изготвена от финансовия министър Асен Василев, са заложени постъпления от още 400 млн. по линия на Плана за възстановяване, тъй като процентът на авансовите средства, които могат да бъдат получени, се увеличи от 10 на 13%. Така общо авансът, който се очаква България да получи, се равнява на 1,6 млрд. лв. Предложеният за финансов министър на "Има такъв народ" Пламен Данаилов обаче изрази съмнения, че парите ще бъдат получени тази година.
По-рано от думите на Данаилов пред БНР стана известно, че ако бъде избрано правителството, предложено от ИТН, ще има ревизиране на проекта за актуализация на бюджета, изготвен от служебния кабинет. "Ще направим ревизия на актуализацията - начинът, по който в момента е представена актуализацията на пенсиите, предполага изключително трудно изплащане на пълния размер. Ще отнеме много месеци, ще генерира социално напрежение сред хората", коментира Данаилов. Според него това, което се предлага от служебния министър на финансите Асен Василев, очевидно е по-лява политика.
Относно приоритетите в сферата на финансите, той посочи, че позицията на ИТН е да запази 10-процентното данъчно облагане. От партията на Слави Трифонов били склонни да разговарят и за механизъм за въвеждане на необлагаем минимум. От думите на Данаилов стана ясно, че ИТН не поддържа мнението за бързо присъединяване към еврозоната.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ