30 Април 2026четвъртък17:50 ч.

Протестиращите настояват за затварянето на фермите за норки заради нехуманното отношение към животните

Петър Витанов: ГЕРБ съдира кожата на тези, които няма какво да й дадат

Протестиращи поискаха закриване на фермата за норки на фирма "Градус"

/ брой: 90

автор:Юлия Кулинска

visibility 5641

"Повече от десетилетие да си на власт у нас означава да грабиш и да дереш кожата на тези, няма какво да ти дадат. На останалите се отблагодаряваш с евросубсидии, митнически съпорт и четворки белот". Това коментира за ДУМА евродепутатът от БСП Петър Витанов, който вчера участва в протеста пред МС с искане за закриване на фермата за норки на фирма "Градус" край Стара Загора. Недоволството премина под наслов "Корупцията дере и вашата кожа" и беше организирано от сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията" (КАЖИ). Според протестиращите над собственика на развъдника Иван Ангелов има политически чадър.

"Не ни трябват ферми за норки и варварски схеми, а справедливост. Фермите за норки у нас съществуват на ръба на закона. Освен нехуманното отношение към животните се нанасят огромни щети на околната среда. Престъпление е дереш живи норки, да ги изхвърляш в рудници и в същото време да получаваш субсидия за хуманно отношение при отглеждането на кокошки", подчерта Витанов. Според него отношението на отиващата си власт към животните е същото като към хората. Участниците в протеста внесоха подписка в МС и очакват служебното правителство да спре дейността на развъдниците.

Фирмите за норки разбуниха духовете още през 2019 г. Тогава депутати от БСП подкрепиха гражданските инициативи и внесоха законопроект за забрана на дейността им. Дискусията по предложението обаче се проведе само в Комисията за взаимодействие с гражданското общество. То не получи подкрепата на ГЕРБ и ОП. Най-активни при обсъждането бяха Михаил Христов, Антон Кутев, Георги Гьоков, Крум Зарков и други. 

Темата отново стана актуална, след като Петя Алтимирска от КАЖИ разказа пред комисията по ревизията как БАБХ прикрива незаконна дейност по загробването на норки и отново свърза името на Иван Ангелов с отглеждането им. Тя изтъкна, че официалният анализ през 2018 г. сочи, че износът на сурови кожи от норки възлиза на 11,3 млн. долара. Според отчета на фирма "Градус" обаче приходите били едва 3000 лв. Алтимирска припомни за скандала през 2016 г., когато тонове животински отпадъци бяха открити до сливенското село Боров дол. Полицията и прокуратурата продължават да си затварят очите за нарушенията  въпреки десетките сигнали, поясни екозащитничката.

Алтимирска уточни, че у нас има две фирми за норки. Сравнително малка е тази до ямболското село Чарган с около хиляда животни, която временно е прекратила дейността си. Другата, с капацитет 128 000 норки, се намира в с. Маджерито до Стара Загора. Тя е на собствениците на "Градус" чрез дружеството "Фармпро". Въпреки протестите през годините развъдникът продължава да работи, а намеренията на Иван Ангелов били в нея да се отглеждат около 400 000 животни.

Спешна проверка в „Малинова долина“ заради радиация

автор:Дума

visibility 764

/ брой: 79

ЕП поиска по-голям бюджет на ЕС за следващия програмен период

автор:Дума

visibility 697

/ брой: 79

Европейската комисия заведе дело срещу България

автор:Дума

visibility 708

/ брой: 79

Инфлацията в България стигна двегодишен връх

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 79

Онлайн магазините масово мамят с намаления

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 79

"Алстом" ще успее да достави в срок новите 35 влака

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 79

Обща стачка блокира Гърция навръх 1 май

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 79

Китай се готви да изнася горива

автор:Дума

visibility 691

/ брой: 79

ЕС призова за цифрова самоличност

автор:Дума

visibility 645

/ брой: 79

Повече полицаи в училищата в Каталуня

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 79

Само работещите могат

автор:Ваня Григорова

visibility 674

/ брой: 79

Осигуряване за пенсия или пари веднага

visibility 713

/ брой: 79

Значението на думите

visibility 694

/ брой: 79

Ей, дръпнахме с богатството!

автор:Юрий Борисов

visibility 704

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ