16 Юли 2025сряда06:44 ч.

Петър Витанов: Губим човешки животи заради грешното планиране на правителството

В един и същи ден в Румъния ваксинираха 48 000 души, в България – 655, изоставаме петкратно спрямо другите в ЕС

автор:Дума

visibility 1538

„Въпросът с ваксините излезе извън рамките на медицинските аспекти. А когато има политика и търговия в здравеопазването, от това страдат гражданите. Според мен този въпрос трябва да бъде върнат изцяло на терена на здравето“, заяви евродепутатът Петър Витанов в предаването „Брюксел 1“ по „Bulgaria on Air“. Освен че ръководи Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент, Витанов е и член на Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните (ENVY). Според него политиката на българското правителство по отношение на ваксините е недалновидна и поставя в риск живота и здравето на хората.

Забавените доставки от страна на „АстраЗенека“ и съмненията, че компанията продава на трети страни предназначени за ЕС дози, предизвикаха общоевропейски скандал. „Опасенията са, че тези дози отиват към Обединеното кралство. Затова Европейската комисия може да даде право на страните-членки да забранят износа на ваксини, произвеждани на територията на ЕС за трети страни. Извън това, всяка държава може да предяви съдебен иск към производителя за неизпълнение на договора. Моят въпрос е ще има ли българското правителство смелостта да го направи?“, попита евродепутатът.

Според Витанов забавянето на доставките ще има най-осезаеми последствия именно за България. „Повечето държави от ЕС са диверсифицирали риска, поръчали са различни количества от всички 6 ваксини, които се очаква да получат одобрение. Като съотношение, в европейски план, ваксините, поръчани от „Пфайзер“ са 26%, от „Модерна“ – 8%, от „Астра Зенека“ – 17%. В България –  от „АстраЗенека“ са поръчани 55% - основно заради по-ниската цена. Тоест, погрешно сме планирали и не сме диверсифицирали риска. На практика нямаме количества. Другият проблем с „АстраЗенека“ е, че няма достатъчно надеждни изпитания за ефективността на ваксината за възрастовата група над 65 години и това буди тревога“, каза още политикът.

България все още е на последно място по темп на ваксиниране в ЕС.  „Изоставаме петкратно спрямо средния показател за ЕС и десеткратно от някои страни-членки. В Румъния преди три дни 48 000 румънци бяха ваксинирани за един ден. В същия ден в България бяха ваксинирани 655 души. В Израел вече 50% от населението е ваксинирано, в Обединените арабски емирства – 30 %, в Обединеното кралство  – 11%, в Дания и в Румъния – 4%, средно за ЕС процентът е 2,5. Ние все още седим на 0,4 %. Очевидно е, че в България има проблем“, констатира Витанов. 

„Голяма част от ваксините по допълнителните споразумения ще дойдат в края на годината. Да, ваксини вероятно ще има, но колко човешки живота ще загубим, докато бъдат доставени? Би следвало някой да носи отговорност за това. Опасявам се, че ще дойде момент, когато дори онези, които искат да се ваксинират, няма да имат тази възможност, защото няма да има необходимите количества“.

 За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/

 

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 1649

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 2145

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 2045

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 1861

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 1374

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 1821

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1720

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 1772

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 2058

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ