29 Март 2024петък16:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Петър Витанов: Към координирани правила за възстановяване на туризма в ЕС

Да принудим българите да почиват на нашето Черноморие чрез забрани е кауза, обречена на неуспех

автор:Дума

visibility 359

„Препоръките на Европейската комисия нямат правно обвързващ характер, но въвеждат редица принципи за безопасно възстановяване на туристическата услуга. Европейците ще направят 400 милиона туристически пътувания и ще похарчат около 200 милиарда евро през късното лято. И от нас зависи дали ще можем да се включим в този туристически сезон. Смятам, че това, което предлагат министрите Ангелкова и Ананиев – само по институционален, административен и забранителен път да се насочат български туристи към българското Черноморие, е кауза, обречена на неуспех“.

Това заяви ръководителят на Делегацията на българските социалисти в ЕП Петър Витанов в предаването „Преди всички“ на БНР. Той определи като дискриминационна идеята българските граждани, връщащи се от почивка в чужбина, да бъдат поставяни под 14 –дневна карантина, която обаче да не важи за пристигащите у нас чуждестранни туристи.

Според Витанов, България е закъсняла с предприемането на мерки за възстановяване на бранша и трудно ще отговори на изискванията на ЕС. Принципите, на които се залага възстановяването на туристическата услуга, са свързани с информация за епидемиологичната обстановка и нивата на заболяемост в страните от Европа, капацитета на здравната система /наличието на достатъчно болнични легла, които да поемат евентуална нова вълна на вируса, възможността за проследяване на контактни лица, както и капацитета за тестване за Covid-19/. Тези данни ще бъдат въвеждани в интерактивна карта, на базата на която гражданите да избират къде да почиват, преценявайки нивата на риск.

„Опасявам се, че едва ли бихме могли да спазим част от тези принципи, защото България например е  на последно място по тестване на населението. Подобни туристически стратегии се разглеждат от първия ден в страните от Европа, а ние като че ли пак останахме след събитията и представихме нашата едва последната седмица. И най-прекрасните мерки да бяха, те вече са много закъснели. Колко време ще е необходимо на пазара и на бизнеса, докато се адаптират? Докато това стане, сезонът ще свърши“, каза още Витанов.

Според него, една от основните трудности на европейско ниво е липсата на координирани правила за всички държави. „Това, което считам, че трябва да се направи, е  общоевропейски план за по-координирано и бързо взимане на решения, за по-бързо отпадане на част от рестриктивните мерки относно свободата на придвижване. Защото в известна степен по отношение на стоките възстановихме  нормалното функциониране, но при свободата на движение на хора все още имаме сериозен проблем. Бихме искали да видим по-цялостно отваряне на границите, за да не се създават и ситуации като тези от миналата седмица със сезонните работници от България“, допълни той.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ