В първата си публична изява като премиер Кирил Петков призова представителите на бизнеса да въведат зелен сертификат в техните сектори. Той откри срещата Power Summit и в изказването си подчерта ролята на зеления сертификат и високото ваксинационно покритие за възстановяването на икономиката.
Моята първа заповед днес ще е всеки в Министерски съвет да влиза със зелен сертификат, надявам се това да стане и в министерствата. Направете това и във вашия бизнес, бе призивът на Петков към участниците в Power Summit.
Ако искаме бизнесът да е отворен и децата да са на училище, от днес нататък трябва да вдигнем нивото на ваксинация, категоричен бе Петков.
Няма как да бъдем успешни в бизнес иновациите, ако здравната ни система не работи, ако работниците са ни болни, ако затваряме икономиката, защото не можем да се ваксинираме, продължи премиерът. И призова: „Моля ви и ви призовавам, защото трябва да сме практични, от днес нататък трябва да вдигнем нивото на ваксинация“.
Петков каза още, че ако искаме страната да стане център на иновативен бизнес, трябва бизнес лидерите да работят с младите учени.
По думите му добавената стойност се създава от успешни бизнеси.
Нашата роля като правителство е да инвестираме в образование на бъдещето, което ще направи така, че първокласниците днес да са адекватни на пазара на труда до 2080 година, каза още Петков.
Форумът на фондация „Уебит“ Powers summit събира за диалог властта, бизнеса и гражданския сектор. Технологии, предприемачество, образование, финанси, здравеопазване са темите на срещата в София, наречена още „Българския Давос”.
Това е първата публична среща на новата власт с бизнес лидерите и гражданския сектор, на която присъства Кирил Петков като премиер.
Организатори са Дигиталната национална коалиция и фондация „Уебит“.
Според предварителната програма участие във форума ще имат министърът на образованието Николай Денков, министърът на екологията Борислав Сандов и министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер.