25 Април 2024четвъртък17:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Атанас Мерджанов:

Плевнелиев е повече заплаха, отколкото гарант за сигурността

БСП подкрепя строителството на "Южен поток" и е против санкциите срещу Русия, казва водачът на листата в Ямбол

/ брой: 221

автор:Станка Динева

visibility 3435

Атанас Мерджанов е роден на 3 септември 1963 г. в Елхово. Избран е за депутат от Коалиция за България в 38-то, 40-то и 42-то НС, зам.-председател на парламентарната група. Говорител на БСП. Водач на листата на Коалиция БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ в Ямбол.

- Г-н Мерджанов, изправена ли е отново страната пред ценностен избор - дали държавата да осигури по-добри доходи и социални плащания за изпадналите в затруднение граждани, или да строи магистрали?
- Няма причина едното да се противопоставя на другото. Доброто управление означава и подобряване на инфраструктурата, без това да е на гърба на хората, още по-малко на тези, които с очакват справедлива защита от държавата. Имам предвид не само социалнослабите, но и пенсионерите, болните, майките, безработните и въобще всеки, който по една или друга причина има нужда от подпомагане. Дебело искам да подчертая, че тази помощ не е подаяние, тя е държавен дълг, закрепен в българската конституция и никоя политическа сила няма право да го загърбва, както направиха от ГЕРБ. Всъщност именно за да оправдаят своята немощ да осигурят достоен живот на гражданите, хората на Бойко Борисов измислиха мантрата за магистралите. Не е вярно, че те много и успешно са строили. Тройната коалиция изгради повече километри магистрали и поправи повече пътища. Непрекъснатото рязане на лентички заличи този доказан факт. Да, страната ни е изправена пред ценностен избор. Той не е между доходите и магистралите, той е преди всичко между демократичния диалог и авторитарното налагане на решения, между парламентаризма и вождизма.
 - Удовлетворен ли сте от листите на Коалиция БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ? Ще окаже ли влияние новият Изборен кодекс и възможността за преференциално гласуване?
- Лично аз съм удовлетворен от листите, които са добър резултат от всеобщите усилия и състоянието на партията. Всеки кандидат, независимо на кое място е, би бил достоен народен представител. Ние минахме публично през целия процес на редене на листите, не скрихме нито общоприетите решения, нито споровете. И въпреки, че опонентите ни се опитаха да ни уязвят, предричайки конфликт и разкол, ние показахме, че сме най-демократичната и отворена партия в страната и именно от това черпим своята сила. Много говорят за прозрачност, но само ние я прилагаме. Това важи и за преференциалното гласуване. Това е силен мажоритарен елемент, който парламентарната група на БСП не са побоя да въведе в Изборния кодекс в съответствие с исканията на мнозинството от българските граждани. Нека всеки, който иска - кандидат или избирател - се възползва от него. При нас обаче има кандидати, които изцяло изграждат своята кампания около преференцията и това не може да не притеснява ръководството на партията. В този смисъл бяха и предупрежденията, и указанията за строго спазване на уставните норми и прояви на политическа и партийна отговорност.
- До идването на ГЕРБ на власт хората бяха спокойни, че щом е държавата платец, те ще си получат парите. Преди 5 години това правило беше погазено. Изместиха ли се приоритетите в плащанията на държавата?
- Задържането на средства на бизнеса, най-вече на ДДС, бе една от най-зловредните политики на ГЕРБ. За да получат похвала от Брюксел или от Берлин и да се хвалят с финансовата стабилност на държавата, те фактически задушиха бизнеса, закриха работни места и спряха растежа. В резултат българската икономика забуксува, а гражданите изгубиха сериозна част от покупателната си способност. Правителството на Орешарски бе обект на много критики, някои основателни, други - не. Но това, което никой не може да отрече, е, че то успя да наложи невиждан досега ритъм на връщане на ДДС. Още до края на 2013 г. закъсненията бяха наваксани и започнахме новата 2014 г. на чисто. Стотици милиони бяха върнати в реалната икономика. Съжалявам, че служебното правителство не продължи тази политика, но това не ме учудва. Служебното правителство цели единствено да подготви почвата за ново управление на ГЕРБ с всичките му познати вече недъзи, в това число и държавата като лош платец и работодател. Да се надяваме, че българските граждани няма да се подведат втори път.
 - Изглежда така сякаш чистката, която извършва служебното правителство, е насочена към най-ресурсните министерства - МРР, МОСВ, МЗХ. Знак за какво е това?
- Не забравяйте МВР. Там тихомълком се завръщат приближените на Цветанов и оглавяват ключови дирекции, като "Вътрешна сигурност", Инспекторат и т.н. За какво друго може да е знак това, освен за пълната зависимост на кабинета "Близнашки" и патрона му Плевнелиев от партията на Бойко Борисов и Цветан Цветанов. Знаем как работят те и на какво са способни, така че методите им не ме учудват. Това, че завладяват ключови сектори под паравана на служебния кабинет, преди народът да се е произнесъл, само по себе си говори за демократичната им култура.
- Бойко Борисов призова кабинета да спре с уволненията. Вярвате ли на този призив и не е ли това обикновено политическо лицемерие?
- Вие вярвате ли? Читателите ви вярват ли? Не мисля.
- Можем ли да кажем, че още преди вота ГЕРБ овладя българската енергетика? Как ще повлияе това на процесите там? За чия сметка ще остане вдигането на цената на тока точно преди изборите?
- Ако имате предвид освобождаването на изпълнителния директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов, аз не чух нито един аргумент, който да обяснява необходимостта от това решение, а още по-малко чух мотивация за избора на нов директор. Странно как радетелите на публичните обсъждания, тези, които повече от година четяха морал за непрозрачните назначения, днес мълчат и приемат промени не къде да е, а в атомната ни централа. Явно сетивата им за морал са се притъпили от миналогодишните протести насам. Колкото до цената на тока, вдигането й винаги е за сметка на потребителите и в полза на монополите.
- Каква е целта на освобождаване на повече от половината от областните управители?
- Всеки премиер има право да назначи областните управители, с които желае да работи, и носи отговорност за това. Прави впечатление разликата в подхода на двата служебни кабинета, излъчени от един и същ президент. Първото служебно правителство - на Райков, не освободи никого, докато второто като че ли се занимава основно с това. Политическата мотивация за смените е видима зад това сравнение. Но това правителство има характеристика на служебно само доколкото то не е избрано, а назначено. Инак това е политически кабинет на ГЕРБ и е толкова очевидно, че дори няма нужда от коментар.
- Може ли това да окаже влияние върху провеждане на честни и справедливи избори?
- Две са основните задачи на служебното правителство - да организира избори и да се справя с текущите проблеми. От премиера Близнашки разбрахме, че с изборите той се занимава по 15 минути на ден - на сутрешна оперативка, преди работа. Човек би помислил, че щом не се занимава нито с изборите, нито с КТБ, кабинетът бездейства, но всъщност той е много деен, що се отнася до кадруването в администрацията или писането на различни стратегии. От това стават ясни приоритетите на кабинета "Близнашки". За него по-важно е кой ще е шеф на АЕЦ "Козлодуй", а не как да организира изборния процес; по-спешно е да обявим Русия за враг, отколкото да защитим спестяванията на вложителите в една от големите български банки.
- Докъде ще доведе забатачването на случая с КТБ? Кой има полза от случващото се и кой ще плати цената?
- Ние вече веднъж защитихме вложителите на КТБ и българският данъкоплатец, когато единствени се възпротивихме на приемането на специален закон, който окончателно щеше да довърши банката и след който всеки пълнолетен български гражданин щеше да обеднее с няколко хиляди лева. Впрочем вие нямаше да ми задавате този въпрос, ако президентът Плевнелиев беше разсекретил стенограмите от разговорите по темата КТБ, които се водеха под неговата егида. Председателят на БСП Михаил Миков официално го подкани да направи това още преди седмица. Защо Плевнелиев крие тази информация? Нима гражданите нямат право да знаят коя от политическите сили подкрепи злокобната идея за банкова ваканция и коя не? Колкото до нашата позиция по казуса, тя е ясна и последователна - стриктно прилагане на закона, а що се отнася до специални оздравителни мерки, то те могат да се обсъждат само след като състоянието на банката е известно. Големият проблем тук е, че над тази банка продължава да тегне непрогледна мъгла. Ние сме за пълна прозрачност.
- Каква трябва да е позицията на България по конфликта в Украйна и отношението към Русия? Одобрявате ли резолюцията на ЕС за спиране на "Южен поток"?
- На 15 септември генералният секретар на НАТО Расмусен заяви, че Русия не създава непосредствена заплаха за съюзниците в Алианса. По-късно в Париж се констатира ново общо предизвикателство пред военния съюз и Москва, а именно заплахата "Ислямска държава". Как ли ще се впише тази промяна във "визията" на президента Плевнелиев и военния министър Шаламанов? Дали са си извадили поуки за опасността от посочването на Русия за враг? Едва ли, но скоро трябва да разберем, имайки предвид, че международната дейност на президента вече е обезпечена с още милион лева. Преди време по този повод бях казал, че президентът Плевнелиев е по-скоро заплаха, отколкото гарант за националната сигурност.
Иначе с наближаването на зимата нараства опасността пред Европа и България от нова газова криза заради конфликта в Украйна. За съжаление както в Брюксел, така и в предизборна София днес мнозина, най-вече от десницата, мислят повече за политика и геополитика, отколкото за икономиката и интересите на гражданите и бизнеса. Икономическите интереси, включително в отношенията с Русия, трябва да играят водеща роля. Това е още по-важно днес, когато страната ни може да посрещне нова студена зима заради противопоставянето между ЕС и Руската федерация.
Затова БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ подкрепя строителството на газопровода "Южен поток", който ще диверсифицира пътищата за доставка на енергия не само за България, а и за други страни от Южна Европа. Затова левицата е против задълбочаването на санкциите между Брюксел и Москва, от които страдат фирмите и обикновените хора - и в Европа, и в Русия.
 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 372

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 304

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 287

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 378

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 313

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ