12 Юли 2025събота13:10 ч.

Снимка БТА

Доц. Наталия Киселова:

По-добре е НС да приема по-малко, но по-сериозно обсъдени закони

Запазва се тенденцията над 90% от документите да бъдат изменяни и допълвани повече от веднъж годишно, заяви проф. Даниел Вълчев

/ брой: 74

автор:Дума

visibility 19362

В настоящата обстановка парламентът е по-добре да приема по-малко, но по-сериозно обсъдени законопроекти и да не повтаряме грешки на предишни парламенти. Това заяви председателят на НС доц. Наталия Киселова при представянето на новия брой на списание „Юридически барометър“. Ако може голяма част от актовете, които сме приели, да не бъдат обект на конституционен контрол, мисля, че това е добро начало за връщане към нормалното функциониране на Народното събрание, подчерта тя. Аналитичните и обобщени данни в изданието ни показват, че нормалното функциониране и стабилността в правната система трябва да надделяват над конюнктурните решения, изтъкна доц. Киселова.
"Юридически барометър" е гражданска инициатива за периодично наблюдение и оценка на състоянието и развитието на правния ред в България, ръководена от проф. Даниел Вълчев.
Конституционният съд (КС) е образувал рекорден брой дела през 2024 г. - 42, от които 16 - по искания на отделни състави, като 11 от тях са отклонени. Това каза проф. Даниел Вълчев, декан на Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.
"Законодателната дейност през 2024 г. е специфична, защото имаше големи прекъсвания в дейността на НС. От обичайните 180-200 закона, които в рамките на година се приемат в България, този път са приети само 94 закона, като почти 5 месеца нямаше гласуван нито един", коментира проф. Вълчев. "Запазва се тенденцията над 90% от законите да бъдат изменяни и допълвани повече от веднъж годишно. Кодексът за социално осигуряване отново е законът с най-висок средногодишен брой изменения и допълнения - седем пъти годишно. Анализът сочи трайна тенденция закони да се променят не заради необходимост от усъвършенстване, а поради неизпълнение на приети срокове от страна на институциите", посочи той.
Екипът на "Юридически барометър" повдига въпроса за необходимостта от приемането на български граждански кодекс. "България е една от малкото европейски държави без собствен такъв, въпреки че към момента в страната действат цели 11 кодекса в различни клонове на правото. Крайно време е да се отхвърлят безкрайните оправдания, прикриващи очевидната незаинтересованост и на законодатели, и на юристи, че за граждански кодекс у нас все още или вече не му е времето, че изработването на неговите текстове е сложно, че у нас няма юридически подготвени хора или като държава не притежаваме елитна правна прослойка", коментира проф. д.ю.н. Иван Русчев, професор по гражданско и семейно право в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
Министърът на правосъдието Георги Георгиев отбеляза, че е изключително важно да си даваме сметка за значението на качеството на законодателството, много преди то да е факт.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3173

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 1734

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2213

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 1722

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 1777

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 2810

/ брой: 126

Тупик

visibility 2695

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2367

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3278

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 2989

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ