12 Юни 2024сряда11:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

По почерка посрещат, или знаци от гениални редове

Собственоръчно написаното от някои бележити личности дава възможност не само да разберем нещо повече за тях, но и за нас самите

/ брой: 18

автор:Альона Нейкова

visibility 3109

В календара с изненадващите празници датата 23 януари заслужава особено внимание. Именно на този ден по света се чества Ден на почерка, или ако трябва да се направи по-елегантен превод на National Handwriting Day, може да се каже, че всъщност става дума за Ден на ръкописа. Инициативата за отбелязването му принадлежи на Асоциацията на производителите на инструменти за писане. Любопитно е също, че именно на 23 януари е роден изтъкнатият американски държавник Джон Хенкок, който пръв поставя своя подпис под Декларацията на независимостта.

Твърди се, че по почерка на човека може да се разбере повече, отколкото той може да разкаже за себе си. И за да се вникне по-добре в личността на индивида, е била създадена науката графология. Чрез нея, с помощта на сложни методики, се изчисляват някои тенденции в поведението, лични пристрастия и дори евентуалната склонност към депресия.
Особен интерес за учените представляват ръкописите на известните. В дневници, писма, поеми и обикновени бележки експертите намират доказателства или опровержения на различни теории и догадки, свързани с гениите, оставили забележителна следа в човешката история. Защото именно почеркът позволява не само между редовете на написаното от великите да се открият знаци, които представят известните като обикновени хора с всичките им недостатъци.
Почти всеки, който види почерка на Франц Кафка, има пълното право да отбележи, че авторът му не владее най-прилежния стил на писане. А фактът, че е изключително неуверен в себе си и болезнено възприема заобикалящия го свят, е надлежно документиран в дневниците на създателя на култовата новела "Преображението". Нека обаче бъдем честни - на гениите се прощава всичко, включително и зле изглеждащите ръкописи.
Буквите, излезли изпод перото на Джон Роналд Руел Толкин, изглеждат като древен код, създаден от самия Гандалф, познат от книгите на автора на бестселъри. Всички завъртулки на писателя приличат на магическо заклинание. Почеркът на основателя на жанра фентъзи само доказва, че Толкин съвсем неслучайно е завладял света с романа си "Хобит" и неговото продължение - трилогията "Властелинът на пръстените".
Елвис Пресли е един от най-противоречивите образи в историята на музиката изобщо. Кралят на рокендрола купувал на приятелите си къщи и плащал за сватбите им. Когато наведнъж станал собственик на 14 лимузини, ги подарил на непознат посетител на автокъщата. Нищо чудно подобно поведение да се е отразило и на почерка, който също е толкова непоследователен, колкото и прочутият по цял свят американски изпълнител и актьор, един от първите, включени в Залата на славата на рокендрола.
Мрачен и загадъчен, самотен и метафоричен, Едгар Алън По оставя следа в литературата като автор на едни от най-страховитите разкази. Като бижутер той внимателно изографисва всяка буква, а силният наклон на почерка му разкрива колко е напорист и какъв сложен характер всъщност има. И това изобщо не би трябвало да учудва никого, тъй като самият По е бил убеден, че именно благодарение на стремежа към перфектното майсторство и упоритата работа всеки писател е способен да сътвори гениално произведение и да пресъздаде най-фините душевни преживявания.
Сред последните послания на Мерилин Монро едно от най-показателните е написано именно по времето, когато психологическото състояние на актрисата се влошавало все повече и повече. Но въпреки душевния хаос на русокосата икона, текстовете й се четат без особени усилия. При по-внимателно вглеждане в ръкописите на една от най-прочутите блондинки обаче се забелязва фактът, че често, без видима необходимост, използва главни букви. Според експерти това означава, че образът на великото АЗ (актрисата) в края на краищата е потиснал обикновената човешка същност на Норма Джин.
Прославеният автор на "Великият Гетсби" имал доста четлив почерк. Нещо повече - в ръкописите на Франсис Скот Фицджералд най-често може да се забележи само една поправка (обикновено в началото). Писателят обаче по-скоро е изключение сред изкушените от словото, но пък е ярък пример, че текстове на гениални произведения не винаги са поредица от грешки и поправки.
Една от бележките, написани от Чарли Чаплин през 1967 г., когато "великият диктатор" на киното е в напреднала възраст, разкрива, че характерът му изобщо не е бил от най-лесните. Заострените ъгли, различните по размер интервали между думите и напористият като цяло почерк говорят за мъж, който като че ли е изпитал и знае всичко. И наистина животът на филмовия гений е бил белязан от големи перипетии, но и от немалки успехи.
В ръкописите на Петър I, сътворени от царските му пръсти, когато още е невръстен юноша, личи цялата противоречивост на неговата същност и вътрешните конфликти. Графолози са на мнение, че голяма част от свършеното от първия император на Русия от династията Романови, включително и решенията му (повечето от които са наистина исторически важни и полезни за страната), често са породени от съвсем други мотиви, отколкото е прието да се смята.
За Наполеон се знае, че е променял почерка си няколко пъти (има данни за поне седем). С напредването на годините ръкописите на Бонопарт стават все по-объркани и неразбираеми. Върху написания от френския император роман, наречен "Клисон и Евгения", се поизпотили доста експерти, вещи в разкодирането и на най-заплетените текстове. Забележително е също, че при пълководеца, фатално загубил битката при Ватерло, почеркът и подписът са абсолютно различни. Това е характерно за случаите, когато е налице поразителната разлика между имиджа, социално желаната маска и случващото се под повърхността на образа.
Ръкописите на Сергей Есенин приличат на съчинения на петокласник. И не става дума за съдържанието им, а за почерка на прочутия кавгаджия и автор на гениални стихотворения. От начина, по който съвсем по детски - набързо, но същевременно старателно са подредени буквите и изреченията, се създава впечатлението, че въпреки приписвания образ, поетът всъщност е имал доста мек характер.
"Мистър Мартел - с дъщеря ми прочетохме "Животът на Пи". И двамата предпочетохме историята с животни. Тази чудесна книга е изящно доказателство за съществуването на Бог и умението да се разказват истории. Благодаря ви." Ето такова мило и добро послание е изпратил Барак Обама на канадския автор на бестселъри Ян Мартел. Писмото на американския президент издава, че двукратният обитател на Белия дом далеч не притежава претенциозен почерк, използван като белег за заемане на много висок пост в обществото най-вече от аристокрацията на ХIХ век. Но тайната се крие в подписа - като че ли именно с уникалния си автограф Обама очертава границата между обикновен човек и държавен глава.
Надали тези примери и коментари към тях са способни да превърнат когото и да било в професионален графолог. Но пък представят любопитни факти за характера на известните, като позволяват да сравним с почерка на някои бележити личности собствените ръкописи, до създаването на които съвременният човек прибягва все по-рядко.





Пети блок на "Козлодуй" започна работа с новото гориво

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 108

Брюксел може да разследва сделката с Йетел

автор:Дума

visibility 774

/ брой: 108

1500 евро е глобата в Гърция за пушене в кола с дете

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 108

Земеделската земя - 54,5% от общата площ на страната

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 108

Пожар в двореца Версай

автор:Дума

visibility 805

Макрон разпусна френския парламент

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 108

Португалските социалисти с победа на евровота

автор:Дума

visibility 682

/ брой: 108

По-грамотни?

автор:Деси Велева

visibility 689

/ брой: 108

Звучен шамар

автор:Таня Глухчева

visibility 746

/ брой: 108

Вече наблюдаваме криза на представителността

visibility 649

/ брой: 108

Какъв кредит отпускат за жилище от 150 до 200 000 евро

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 108

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ