26 Април 2024петък09:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Полша иска промяна в основния договор на ЕС

Нараства евроскептицизмът у румънците

/ брой: 198

автор:Дума

visibility 204

Полша подкрепя идеята за пренаписване на Договора за Европейския съюз (ДЕС), съобщи пред Полското радио зам-министърът на външните работи Павел Яблонски. "Без съмнение това е изход, който може да вкара европейската интеграция в правилната посока", каза той в отговор на въпрос, засягащ договора. "За необходимостта от реформиране на договора, за пренаписването му се заговори преди няколко години от лидера на управляващата партия "Право и справедливост" Ярослав Качински", припомни Яблонски. 

"Ние разбираме проблемите във функционирането на ЕС. Основният, с който се сблъскваме, е опитът да се разширят компетентността на институциите извън това, което е записано в договора. Европейските институции, поради новото тълкуване на правото, се опитват да включат в своите компетенции повече от това, което държавите-членки са им дали. Новият трактат би могъл да регулира това, ако ясно очертае обхвата на Съда на ЕС, забранявайки тълкуването на закона. Без съмнение трябва да обсъдим това, трябва да кажем, че днешното европейско законодателство не се спазва не от Полша или други страни, а от самите европейските институции", поясни зам-министърът.

"Ако днес европейските институции принудят Полша да действа в противоречие с нейната Конституция, което следва от присъдата на Съда на ЕС, полските съдилища трябва да игнорират или нарушават собствените си конституционни норми. Това би се превърнало в прецедент, който европейските институции биха използвали в бъдеще за подобен подход към други непримирими държави-членки, превръщайки ЕС в свръхдържава. Много отговорни политици разбират това", припомни Яблонски.

Конфликтът между Полша и ЕС за компетентността на европейските институции продължава от няколко години. Той започна с недоволството на Брюксел от реформата в полската съдебна система. През декември 2017 г. Европейската комисия започна процедура срещу Полша за отстраняване на нарушенията на европейското законодателство.

В края на миналата година Съветът на ЕС и Европейският парламент се договориха да въведат спазването на върховенството на закона като решаващ критерий при разпределението на бюджетните средства между членовете на общността. Става въпрос за всички средства от бюджета на ЕС, включително от Фонда за възстановяване на страните от ЕС след КОВИД-пандемията. Полша и Унгария, които редовно са критикувани от Брюксел относно оценката за спазването на върховенството на закона, се изказаха против предложението.

На 7 октомври Конституционният съд на Полша потвърди несъответствието на правилото за доминиране на европейското право над разпоредбите на конституцията на страната, след като разгледа искането на премиера Матеуш Моравецки.

Това решение предизвика нова вълна от критики от страна на Брюксел и разговори за възможността Полша да бъде лишена от средства от европейските фондове.

Междувременно в Румъния се засилва евроскептицизмът. Над 2/3 от румънските граждани смятат, че тяхната страна трябва да защитава своите интереси, ако се сблъскат с правилата на ЕС, дори ако това би означавало напускане на Съюза, гласят резултатите от последното проучване по темата. То бе обхваща периода март-септември тази година.  Около 1/3 от анкетираните не смятат, че напускането на ЕС би засегнало националните интереси, съобщава "Юроактив".

През септември, например, 47% от анкетираните заявяват, че Румъния има полза от ЕС, докато през март показателят е бил 61% процента. Членството на Румъния в ЕС е оценено като вредно от 46% от анкетираните през септември, а през март числото е било 35% процента.

Изследванията показват, че безразличието към ЕС нараства сред румънците. Според проучване, проведено през март и юни 2021 г., съответно 64,2% и 64,8% от населението смята, че напускането на ЕС е справедлива цена за защита на националните интереси. Този процент нараства до 68,5% през септември.

Сред тези, които подкрепят излизането от ЕС, почти 60% казват, че това ще засегне румънските интереси, докато за 1/3 от анкетираните това не е така. Повечето респонденти обаче все още вярват, че Румъния е постигнала по-добро икономическо развитие в рамките на ЕС, въпреки че броят им е спаднал за три месеца от 62,9% на 57,8%.

През септември например 47% от анкетираните заявяват, че смятат, че Румъния има полза от присъединяването към ЕС, в сравнение с 61% през март. Членството на Румъния в ЕС е оценено като вредно от 46% от анкетираните през септември и 35% през март. /БГНЕС

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 633

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 665

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 653

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 551

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 750

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 670

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 695

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ