15 Май 2024сряда23:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Порочен кръг

/ брой: 19

автор:Аида Паникян

visibility 38

Когато колата се обърне, пътища - много, казва народът. Казва още, че когато една врата се затвори, друга се отваря. Уви! Държавата очевидно не се възползва от мъдростта на втората поговорка. Иначе нямаше да сме държавата в ЕС, в която по време на кризата животът е поскъпнал двойно повече от увеличението на доходите.
Над 3 години доходите на българите бяха замразени. Щем не щем и въпросът с доходите опира до... потреблението. И до механизмите, които може да използва единствено държавата, за да стимулира производството. Не само да се грижи за субсидираната заетост, защото тя е част от решението на проблема. Сега отчитаме, че над 1,6 млн. българи живеят в лишения и мизерия с по-малко от 214 лв. месечно, а 80% от домакинствата трябва да преживяват с пари, по-малко от издръжката на живот. Логично е с толкова малко средства човек да не може да си позволи да харчи. А щом не може да харчи, значи не може да се образова и да се погрижи за здравето си. А щом не е достатъчно образован и не е здрав, не може и да работи. Порочният кръг се затваря.
И стигаме до държавата, която може не просто да помогне, а да вземе нещата в свои ръце и да не допусне бедните да обедняват. Но не само със социални помощи, а със своите възможности да разкрие и подкрепи производство - на домати, магданоз, копринени буби или телета, със съответните преференции за производителите. Вместо да остави т.нар. пазар да реши дали у нас да се произвеждат, или да се внасят плодове, зеленчуци, месо и пр. В първия вариант би имало работа за повече българи и съответно - по-голямо потребление.
Ако не сме толкова черногледи, има още една надежда: вече отворените трудови пазари на страните от ЕС, които ще изсмучат и малкото останала у нас работна сила, да стреснат работодателите. И те да преразгледат политиката си на заплащане на труда.

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 558

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 546

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 487

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 524

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ