14 Юли 2025понеделник18:12 ч.

Портфейлът се скъса

/ брой: 158

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2681

Евгени ГАВРИЛОВ


До края на годината Министерството на финансите ще успее да събере приходите в бюджета, но към момента не очакваме преизпълнение. Трябва да се положат максимални усилия от двете приходни администрации (НАП и Агенция "Митници"), за да можем да осигурим и да гарантираме изпълнението на приходите, призна служебният финансов министър Росица Велкова. Това на практика означава, че, волю или неволю, ще бъде сложен край на порочната практика, въведена от правителствата на ГЕРБ. 

Големият въпрос досега бе за произхода на този излишък, който се появяваше всяка година - от икономическия растеж, от управленски талант или в резултат на герберска стъкмистика. Най-близко до истината, разбира се, е третото предположение.

За всички беше ясно колко порочно се пишеха бюджетите при управлението на Борисов. В тях се залагаха занижени и лесно изпълними приходи срещу раздути и фиктивно заложени държавни инвестиции, които така и не се изпълняваха цяла година. В резултат на което още през пролетта в хазната се заформяше огромен излишък, с който финансовият министър и премиерът се хвалеха цяла година, внушавайки колко добре управляват публичните финанси и как икономиката цъфти.

Докато дойдеше декември, когато с няколко правителствени постановления парите се изпаряваха и бюджетът дори излизаше на червено.

А покрай голямото харчене в последния момент в стил "за всеки по нещо" правителствата на ГЕРБ прокарваха спорни проекти, някои от които за милиарди. Без да са предвидени в Закона за държавния бюджет, т.е. без да са одобрени от Народното събрание.

България доскоро се беше превърнала в премиерска република, а парламентът бе изпълнителна власт на изпълнителната власт. Когато се приемаше бюджетът за съответната година, никой от депутатите не се осмеляваше да пита за какво ще се харчи евентуален излишък. Нещо повече, през последните десет години съществуваше пълна липса на контрол по целия път на бюджета. Този подход - да се планират повече от 2 млрд. лв. по годишния бюджет за капиталови разходи и да се харчат едва 30% от парите - се повтаряше през годините. 

Бюджетният излишък доби популярност у нас и като портфейлът на някогашния бащица. Той го държеше в задния си джоб, караше си джипа из страната, от време на време го развързваше и раздаваше пари.

Добре, че портфейлът се скъса.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ