13 Юли 2025неделя16:31 ч.

Посочиха враговете на интернет

Безпрецедентно насилие срещу гражданите във виртуалното пространство, отчитат правозащитници

/ брой: 61

автор:Дума

visibility 108

Властите в Беларус, Туркменистан, Узбекистан, Куба, Виетнам, Китай, Саудитска Арабия, Иран, Бахрейн, Сирия, Мианма и Северна Корея са "врагове на интернет". Това обяви международната организация "Репортери без граници", представяйки своя годишен доклад за враговете на интерент.
По целия свят чрез интернет все по-често се води пропаганда, властите ограничават достъпа на ползватели до мрежата и филтрират съдържание, се посочва в доклада. Властите в Узбекистан предприемат всякакви средства, за да забранят каквито и да е дискусии, посветени на арабските революции в националния сегмент на мрежата. Затова и Ашхабад е сочен за победител "в информационната война 2.0".
Президентът на Беларус Александър Лукашенко рязко е засилил контрола над интернет, докато страната му се оказва във все по-голяма международна изолация. Тази година Минск за пръв път е включен в списъка на "враговете на интернет".
"Репортери без граници" са поставили под наблюдение още 14 страни, чиито правителства се опитват да ограничат свободата в интернет чрез политики за засилване на сигурността или налагане на непропорционални мерки за защита на авторските права. Освен това се засилва натискът върху техническите посредници, насърчавани в някои страни да изпълняват ролята на интернет-полиция. Фирми за наблюдение се превръщат в нови наемници в една истинска онлайн надпревара във въоръжаването, предупреждава организацията.
Под наблюдение са Турция, Египет, Индия, ОАЕ, Еритрея, Малайзия, Тунис, Южна Корея, Шри Ланка, Тайланд, както и Франция и Австралия. Франция е попаднала в този списък заради своята политика срещу нелегалното теглене на файлове от мрежата, прекъсване на интернет достъпа, административно филтриране. Тайланд, който е в групата на страните под наблюдение, е на ръба да премине в тази на враговете на интернет заради опасността от засилване на филтрирането на информация и съдебното преследване на интернет потребители за обида на държавния глава.
"Репортери без граници" подчертава, че някои страни въвеждат специфична форма на цензура като Пакистан, който наскоро обяви търг за изграждане на национална система за филтриране и блокиране на мрежата. В същото време държави като Либия и Венецуела не попадат нито в миналогодишния доклад на "Репортери без граници", нито в новия.
2011-а ще влезе в историята като година на безпрецедентно насилие спрямо т.нар. граждани на интернет (netizen), смятат правозащитниците. В целия свят са арестувани около 200 активни блогъри и дисиденти.
В същото време революции в арабския свят показаха колко е важен интерент в борбата с авторитарните режими. Критично настроени блогъри са успели да изведат хората на улиците чрез социалните мрежи, съобщавайки за тези събития, които традиционните медии не са могли заради цензура.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6031

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4096

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4707

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5601

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4125

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4173

/ брой: 126

Тупик

visibility 5730

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5002

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 5910

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 5795

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ