14 Юли 2025понеделник02:27 ч.

Повдигнаха обвинения на Румен Овчаров за "Белене"

/ брой: 263

автор:Дума

visibility 63

Бившият енергиен министър Румен Овчаров беше обвинен заради подписването на споразумението за АЕЦ "Белене". Овчаров беше призован в столичното следствие, където се яви с адвокат Васил Василев и престоя 30 минути. По-късно стана ясно, че прокуратурата е обвинила Овчаров за безстопанственост, от която са нанесени щети на НЕК в размер на над 190 млн. евро. Той е с мярка за неотклонение "подписка".
"Аз съм доволен след толкова ровене, след толкова политически натиск от г-н премиера Бойко Методиев Борисов. В крайна сметка обвинението ми е за това, че съм допуснал да бъде подписано първото споразумение за "Белене", заяви Овчаров на излизане от следствието. Той обясни, че това споразумение е подписано в изпълнение на две министерски постановления и международно проведен търг.
Овчаров разказа още, че в края на миналия месец той и жена му са подали документи за американски визи. Пресметна, че е пътувал в САЩ около 15 пъти, включително и на официални правителствени посещения. Двамата отишли на интервю миналия понеделник. "След два дни ми се обажда някой от консулския отдел и ми казва така с развален български: Г-н Овчаров, много се извиняваме, но не можем да ви дадем виза", разказа бившият министър. На въпрос защо, му отговорили: "Защото има някакъв проблем с Белене". Една седмица по-късно, в четвъртък, Румен Овчаров разбрал какъв е този проблем. "Българската правосъдна система работи така, че за това на кого ще се повдигат обвинения първо научавам от американското посолство", заяви той.
Защитникът му адвокат Васил Василев изрази надежда, че ако бъде внесено обвинението днес, до Нова година ще има оправдателна присъда. Според него предявеното обвинение няма нищо общо с правото.
За днес призовка има депутатът от ГЕРБ и бивш енергиен министър Делян Добрев.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ