Правен абсурд сътвориха депутатите с промените срещу съкратеното съдебно следствие
Общо четири законпроекта за промени в НПК и НК, свързани със съкратеното съдебно слествие, приеха депутатите на първо четене. Три от предложенията - на БСП, на "Обединени патриоти" и на ВОЛЯ, са почти идентични и предлагат отпадане на съкратеното съдебно производство при тежки престъпления. Така се ограничава възможността за по-лека присъда при самопризнания от страна на извършителя. Промените бяха внесени след жестокото убийство на 7-годишната Кристин в с. Сотиря. Те предвиждат съкратеното съдебно следствие, което води до намаляване на присъдата, да не се прилага при умишлено причиняване на смърт или тежка телесна повреда.
Депутатите разгледаха и предложенията, внесени от ГЕРБ, които касаят промени в Наказателния кодекс и реално са в противоречие с промените, приети по-рано. След дълги дебати в крайна сметка и проектът на управляващите бе приет. Не се зане обаче как ще бъдат прилагани промените, които бяха определени от опозицията като правен абсурд.
От ГЕРБ предлагат статутът на съкратеното съдебно следствие да се запази, но при жестоки посегателства върху личността да се даде възможност на съда да прецени определянето на наказанието.
От БСП напълно оспориха законопроекта и го определиха като пълно противоречие на приетите преди това промени в Наказателно-процесуалния кодекс и настояха за неговото оттегляне.
Вкарвате ни в правен абсурд, държите се политически лицемерно и демонстрирате морална нищета. Оттеглете този закон, обърна се към мнозинството лидерът на БСП Корнелия Нинова.
Текстът на ГЕРБ е несъвместим със закона, които приехме единодушно преди малко, подчерта зам.-председателят на ПГ на левицата Крум Зарков. Според него няма как преди миг да подкрепиш отпадането на съкратеното съдебно следствие и сега да ги впишеш в други промени. Той предупреди, че приемането и на двата законопроекта ще доведе до проблеми от практически характер.
Правосъдният министър Данаил Кирилов не можа да обясни каква е позицията на управляващите за техния законопроект. Поясни обаче, че не искал политическо състезание, а "правно решение".