23 Юли 2025сряда15:32 ч.

Правителството с мерки срещу претоварените камиони на пътя

/ брой: 100

автор:Дума

visibility 232

Законови промени заради зачестилите пътнотранспортни произшествия, в които участват товарни автомобили, представи вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов на среща с неправителствени организации за пътната безопасност. 
Предвижда се на пътищата със засилен товарен трафик, какъвто е участъкът край Телиш и Радомирци, да има допълнителни екипи, които ще патрулират всеки ден. Те ще контролират товарните автомобили да не превишават допустимата от знаците скорост. "Това ще бъде доизградено като административен капацитет и за останалите пътища, на които има повишен травматизъм", каза Караджов. 
Законовите поправки, които скоро ще бъдат внесени в Министерския съвет, предвиждат при претоварване на камионите всеки по веригата да носи отговорност. Към момента отговорността за претоварването е почти изцяло върху водачите, но с новите разпоредби отговорността ще носят и фирмите по веригата. "От базите за натоварване, каквито са кариери, зърнобази, рудници, до местата за разтоварване - всички по тази верига, заедно с превозвача, да носят солидарна отговорност. И тогава, когато автомобилът бъде засечен с над допустимото осево натоварване, всеки по тази верига ще носи отговорност", обясни транспортният министър.
Като друга мярка се предвижда всички везни на базите за товарене да бъдат вързани към електронна система, която няма да разрешава издаването на товарна бележка на камион, отчетен като претоварен. "От септември финално ще започне да се приемат електронните системи на тол системата за претоварване. На всяка рамка има монтирани сензори за натоварване на оси. На фирмите, чиито камиони бъдат засечени, ще бъдат изпращани електронни фишове. Глобяването ще става по електронен път. Предвиждаме да има задължително за превозвачите регистриране в системата за сигурно електронно връчване", обясни Караджов. 
Най-фрапантните нарушения, които установяват проверките на тежкотоварните камиони, са шофиране с чужди електронни карти, поставени в тахографа на автомобила, като има и случаи, в които изобщо не се използват. Това показва, че често се превишава времето на шофиране, което води до произшествия, коментира транспортният министър.

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 223

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 215

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 223

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ