19 Ноември 2025сряда20:20 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Празник на четящите хора започва в НДК

Над 80 издателства представят продукцията си на Панаира на книгата от 7 до 12 декември

/ брой: 234

автор:Дума

visibility 1867

Над 80 издателства ще се включат в четирийсет и осмото издание на Софийския международен панаир на книгата, което се открива официално на 7 декември от 11 ч. в централното фоайе на Националния дворец на културата. Най-мащабното книжно събитие у нас в навечерието на Коледа ще събере хора, вдъхновени от четенето и книгите, на площ от 800 кв. м, на три етажа в НДК. По традиция издателствата ще представят най-новите си книги до този период на годината. 

Панаирът ще продължи до 12 декември при спазване на противоепидемичните мерки. Желаещите ще могат да го посетят всеки ден от 10 до 20 ч., с изключение на последния панаирен ден - 12 декември, когато събитието ще приключи в 19 ч.

В същия период, от 7 до 12 декември, изцяло онлайн, ще се проведе деветият Софийски международен литературен фестивал. Всички събития ще се излъчват в неговата фейсбук страница. Тазгодишното издание няма строг географски фокус: акцентът е върху актуални писателски гласове от Европа. Целта е да се проследят не просто тенденциите, които доминират в литературата на континента, но и да се видят въпросите, които авторите поставят, рефлексиите им върху света от вчера, днес и утре, опитите им за отстояване на изконните европейски ценности, тревогите, рецептите за справяне с кризите. Няма да бъде подмината и темата с пандемията и екзистенциалните промени, които тя предизвика. И всичко това - с идеята, че именно литературата подпомага диалога, разбирането, сговарянето на различията. 

Форумът събира на едно място български и световни автори и създава пространство за диалог и за среща на литературите, на големите и малките езици, на културите на различните държави. Програмата включва утвърдени имена и изгряващи звезди, носители на Европейската награда за литература. Сред чуждестранните гости са Дубравка Угрешич, Ана Бландиана, Фиона Сампсън, Мюриел Барбери, Кони Палмен, както и италианската писателка Елвира Семинара, Лидия Димковска, Маренте де Моор, Клаудиу Флориан, Гаска Шиян, Алексей Салников.


През декември можем да се включим и в кампанията "Купи 1 книга. Подари я за Коледа", която има за цел да напомни, че книгата е най-топлият и обнадеждаващ подарък. Тя следва примера на създадената през 2007 г. от писателя Георги Господинов едноименна кампания, посветена на книгата като много личен подарък, "с която подаряваш не само думи, но подаряваш и история; защото Коледите са направени от книгите, които сме чели, и от историите, които са ни разказвали". 
По същото време ще се състои и четвъртият Софийски международен литературен фестивал за деца и младежи.

Инициативата на АБК "Купи 1 книга. Подари я за Коледа" се провежда за втора поредна година и е част от националната кампания "Купи 1 книга", възникнала в разгара на кризисната ситуация около епидемията от КОВИД-19, под наслов "За да я има книгата". За няколко дни тя успя да обедини над 200 издателства и онлайн книжарници, както и авторитети като Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ "Св. Климент Охридски" в обща кауза - да помогнем на книгата, да я съхраним като ценност и да гарантираме нейното бъдеще.

Софийският международен панаир на книгата се организира от Асоциация "Българска книга" и се осъществява с подкрепата на НФ "Култура". Той е част от Календара на културните събития на Столичната община за 2021 г.

 

 

Зимната ваканция у нас поскъпва с до 10 на сто

автор:Дума

visibility 2849

/ брой: 217

Пускат единен електронен билет в транспорта

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 217

Държавата печели от енергетика и военна промишленост

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Взехме нов заем за 300 млн. лв.

автор:Дума

visibility 2315

/ брой: 217

СС на ООН прие резолюция за Газа

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Проверки за глоби в Босна и Херцеговина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 217

Мадуро е готов да се срещне с Тръмп

автор:Дума

visibility 2634

/ брой: 217

Армейски колапс грози Украйна

автор:Дума

visibility 2249

/ брой: 217

Сезон на добавките

автор:Аида Ованес

visibility 2557

/ брой: 217

Бойкот на заведенията

автор:Иван Бакалов

visibility 2405

/ брой: 217

Викане срещу празна обществена сграда

visibility 2132

/ брой: 217

Имаш ли спестени пари да ми услужиш?

автор:Аида Ованес

visibility 2354

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ