14 Юли 2025понеделник22:38 ч.

Предизборна дъвка

/ брой: 187

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1980

Евгени ГАВРИЛОВ




През последните дни се случиха няколко неща, които водят към мисълта, че и сега проблемите на "Топлофикация София" ще се използват за предизборни цели. Точно в предизборните дни дружеството успя да преизчисли изравнителни сметки с 9% ДДС и вече е започнало да връща на потребителите надвзетите пари.
В същото време на 12 септември държавата опрости на столичното парно 680 млн. лв. дълг. Така половината от 1,3 млрд. лв. доскорошни задължения на "Топлофикация - София" към Българския енергиен холдинг и към "Булгаргаз" се стопиха с операции за прихващане. Аргументът тук бе, че такава сума била дължима от държавата към столичното парно заради разликите в цените на газа.
От Столичната община се оправдаха, че с действията на предишния председател на КЕВР се е натрупал 480 млн. лв. дълг. Да де, но веднага след това излязоха още два доклада, посветени на "Топлофикация София". Първият бе на Сметната палата и според него именно бездействието на Столичната община е сред основните причини за тежкото състояние на топлофикационното дружество. Това е изводът от одита на Сметната палата за периода от 1 януари 2018 г. до 31 декември 2020 г.
Средната възраст на съоръженията на софийското парно е 36 години. Това води до отделяне на съществени количества въглеродни емисии и гражданите плащат цената за пропуснатите екологични и ефективни решения. Като пример за бездействието на ръководството на "Топлофикация София" ЕАД и на Столичната община е посочено, че от 2018 до 2021 г. не е проведен публичен конкурс за избор на състав на членовете на Съвета на директорите и Надзорния съвет на дружеството. Това е грубо нарушение на законодателството и добрите практики, които гарантират възлагането на управлението на дружеството на най-компетентните кандидати.
Заедно с това Комисията за енергийно и водно регулиране обяви резултатите от извънредна проверка, на която бе подложена столичната топлофикация след жалба от "Булгаргаз". Според тях "Топлофикация София" е натрупала за една година текущи задължения от 909 млн. лв. към Българския енергиен холдинг и 272 млн. лв. към "Булгаргаз". Ключов момент за подобряване състоянието на "Топлофикация София" е била приетата Инвестиционна програма за 2015-2019 г. Тогава са били планирани инвестиции в размер на около 500 млн. лева за подобряване на енергийната ефективност при производството на ток и топлина, но от нея са изпълнени едва 33%. А, както стана ясно, с прихващането на 680 млн. лв. компенсации за топлофикацията заради скъпия газ държавата погаси част от нейните дълговете към "Булгаргаз" и Българския енергиен холдинг. Така още преди края на проверката на КЕВР държавата вече бе решила част от проблемите на столичното парно. Все пак идват избори. Трябват предизборни дъвки.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ