Книги
Приключения
Преобразяващата сила на екстремните преживявания
/ брой: 142
Известни пътешественици на нашето време, както и някои от авторите на издателство "Лоунли планет" споделят незабравими мигове от свои пътувания, оставили ярка следа в съзнанието им. Представените в "Най-вълнуващите моменти в живота" 100 кратки разказа за интересни преживявания са илюстрирани с разкошни снимки. В книгата, издание на "Книгомания" (превод Илия Илиев), има и полезни съвети как да организираме своето собствено приключение. Защото без съмнение прочетеното ще ни накара да преосмислим отношението си към света и да погледнем по различен начин към преобразяващата сила на пътешествията.
Книгата е колекция от истории за пътешествия, променили завинаги живота на разказващите. Акцент са нетолкова дестинациите, а преживяванията на пътешествениците, които са оставили ярка следа в съзнанието им. Впечатление правят и над 250-те красиви снимки, включени в луксозното издание. Към всеки кратък разказ са представени и две рубрики: "Равносметка" и "Полезни съвети", с което красивото томче с твърди корици се превръща и в добър пътеводител как да извлечем максимума от пътуването си.
Ако искате да придобиете усещането, че можете да успявате във всичко, трябва да изкачите Халф Доум, съветва Нийл Уилсън. Изкачва тази трудна стена от 2694 м в Националния парк Йосемити, Канада, само за около 42 часа.
За любителите на силните преживявания и адреналина са дадени идеи като обиколка на Монблан, преминаването на "теста за смелост" в националния резерват Самбуру в Кения, Празното каре в Оман - най-голямата пустиня в света, пътуване с шейна в Гренландия, среща с тигър в резервата Бандхавгарх, Индия - въодушевлението е безгранично, или пък да попаднете очи в очи със седем лъва в Националния парк "Кидепо Вали" в Уганда. За смелчаци е и спускането на 120 м за 20 мин. до центъра на Земята в Исландия, сафари с кану или пък да погледнете право в активен вулкан.
Не на последно място в книгата се засягат и каузите да сториш добро, които също преобразяват и ни карат да променяме нагласите си. Такъв е примерът със Стивън Фелън, който предлага доброволната си помощ на пострадалите от цунамито в Онагава, Япония, през 2011 г. Стихията отнема живота на 18 500 души, а местността е напълно унищожена и в отломки от досегашния бит. От друга страна, Сара Аутън прекарва месеци наред сред Атлантическия океан - дава си сметка, че по време на пътешествието си е видяла много повече пластмасови отпадъци, отколкото китове. Тогава решава, че трябва да даде по-голяма гласност на този проблем, и сама редуцира консумацията на продукти от пластмаса във всекидневието си.