14 Юли 2025понеделник09:20 ч.

Преоткриваме Япония в кири-е и темари

Две българки представят изложба, демонстрация и уъркшопове на традиционните изкуства в Националния етнографски музей

/ брой: 233

автор:Дума

visibility 115

Японските традиционни приложни изкуства кири-е и темари ще бъдат представени в рамките на 25-ите Дни на японската куртура този месец с изложба, демонстрация и уъркшопове. Изложбата "Япония - преоткрити традиции" ще бъде разположена в Националния етнографски музей - София, от днес до 26 октомври. Входът е 3 лв. Двете изкуства ще бъдат представени от български творци. Демонстрация на темари ще направи Рина Пападопулу-Узунова на 11 октомври от 10.30 ч. Два уъркшопа по кири-е организира Ралица Донева-Коева на 11-12 октомври и 18-19 октомври от 10 до 13 ч. и от 14 до 16 ч., научи ДУМА от M3 Communications Group.
"Япония - преоткрити традиции" се организира от посолството на Япония, асоциация "Кири-е България" и японския клуб "Кидзуна" - Варна, със съдействието на ИЕФЕМ-БАН. Проявата е първата по рода си в България и показва на едно място две от най-популярните и обичани приложни изкуства в Япония - картини от ръчно изрязана хартия кири-е и декоративни топки от конци темари. Любопитното е, че авторките са две българки, всяка от които, водена от искрен интерес към японската култура, е постигнала завидни успехи в своята област, признати и сертифицирани и от японските специалисти.
Традицията на кири-е съществува от 1400 години, когато е заимствана от Китай, но веднъж внесена в Япония, тя е усъвършенствана до ранг на изкуство. Първоначално кири-е се използва за украса на храмове, а сетне намира фундаментално приложение в създаването на шаблони за изработката, багренето и рисуването на кимона - един от основните занаяти по онова време, а и досега. Освен за изработката на кимона кири-е се използва за декорация на храмове и жилища, за изработка на предмети за всекидневна употреба в стила ваби; за илюстрации на класически японски книги и пиеси, специални картички и календари; Едо Ироха Карута - специални карти за популярна японска игра, както и за творенето на аниме и манга. Днес майсторите на това изкуство са провъзгласени за живо национално богатство, а самото то е под егидата на Негово Величество императора на Япония. Полагат се изключителни усилия кири-е да бъде съхранено и развивано, защото е изчезващо изкуство.
Декоративните топки темари са фолклорно изкуство, произлизащо от Китай и пренесено в Япония преди 500-600 г. Те се изработват на ръка от памучни или копринени парчета плат, оформени като топка и обвити с памучни конци, след което декорирани с бродерии от цветни нишки. Заредени с положителната енергия на майстора, който ги изработва, те са ценен подарък, символизиращ приятелство и уважение.
 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ