14 Юли 2025понеделник15:22 ч.

Акценти

Die Welt:

Престъпници в България перат пари в имоти преди еврозоната

Корумпирани политици, контрабандисти и граждани с незаконни спестявания бързат да прикрият произхода на средствата си

/ брой: 90

автор:Дума

visibility 7861

В началото на 2026 г. се очаква България да стане член на еврозоната. Докато темата разделя населението, престъпниците перат пари в недвижими имоти, пише германският вестник Die Welt.
Пазарът на недвижими имоти в България е динамичен. През последните години се покачиха цените на кв. м. в столицата и други големи градове. Брокерите съобщават за купувачи, които сключват сделки за няколко апартамента наведнъж, когато на пазара излизат нови имоти.
Само между 2022 и пролетта на 2024 г. средната цена на квадратен метър за нови сгради се е удвоила. Цените са се повишили още повече от началото на годината. Проверка в сайтовете за обяви на недвижими имоти показва, че цените на имотите в най-големите градове в страната са се повишили с до 15% в сравнение с предходната година.
Цената на кв.м. в София струва средно почти 2000 евро и в особено търсени райони достига до около 4000 евро. В луксозния сегмент могат да бъдат платени дори по 10 000 евро на кв. м.
България е най-бедната страна в ЕС и БВП на глава от населението е три пъти по-висок в Германия, отколкото в балканската страна, подчертава изданието.
Според експерти престъпниците, които се готвят страната да бъде приета в еврозоната, са отговорни за ръста на цените на имотите. „Части от населението имат много пари в брой у дома, които трябва да изперат преди България се присъедини към еврозоната“, казва Димитър Калдамуков, управляващ съдружник на „Правна България“. „Когато става дума за пране на пари, българите са много старомодни. Всеки, който има много пари с неясен произход у дома, купува апартаменти, за да прикрие произхода им“, твърди експертът.
Обменните офиси в София също отчитат бум. Гражданите обменят големи суми пари в брой на малки траншове за евро.

Българите държат над 40 млрд. евро в брой

Драгомир Стефанов, експерт по недвижими имоти и преподавател в УНСС в София, предполага, че българите държат почти 80 млрд. лв., около 42 млрд. евро, в брой, които трябва да бъдат въведени в законния паричен цикъл преди влизането в еврозоната.
За перачите на пари бързането е необходимо: България най-вероятно ще се присъедини към еврото в началото на следващата година, пише германската медия. В преходния период от няколко месеца българите ще могат да обменят левовете си за евро. Но тогава ще трябва да разкрият произхода на средствата си. За да избегнат това, корумпирани политици, контрабандисти и други граждани с незаконни спестявания се подготвят предварително.
Инвестицията в недвижими имоти е особено популярна. Адвокат Калдамуков описва как действат перачите на пари: те вземат ипотека за закупуване на недвижими имоти. След това погасяват ипотеката в брой, като всеки месец носят малко под 5000 евро на банката - ако беше повече, банката щеше да трябва да поиска доказателство за произхода на парите.
„На хартия България има много строги разпоредби срещу прането на пари, които се сочат за пример в международен план. На пръв поглед регулациите за пране на пари се прилагат много стриктно, но прането на пари процъфтява в България“, казва Калдамуков.
Особено нотариусите често са склонни да погледнат настрани и да не информират властите за подозрителен бизнес. Дори богати руснаци и украинци купуват недвижими имоти в София, Пловдив и Бургас и никой не пита откъде са парите им.
Влизането в еврозоната ще даде възможност на елитите да си изперат парите. Такова предупреждение направи преди време и българският икономист доц. Григор Сарийски. „Влизането в еврозоната ще доведе до скоропостижно преустановяване на кешовите плащания, което няма да попречи да се легализират пари със съмнителен произход“, твърди доц. Григор Сарийски.
„Ако имате сума, която не желаете да декларирате заради нейния произход, в момента можете например да купите имот, като декларирате сделката върху данъчната оценка и да доплатите разликата на продавача в брой. След влизането в еврозоната ще можете да продадете имота на пазарна цена и така да докарате напълно законен произход на парите си, които после ще легализирате като печалба от увеличената цена“, добавя икономическият експерт.

Obektivno.bg

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 310

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 335

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 285

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 281

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ