02 Март 2026понеделник11:21 ч.

Превозвачи пак на протест, от АПИ няма да правят повече отстъпки

автор:Дума

visibility 1064

Въпреки отлагането на фактическия старт на тол системата, превозвачи от няколко града и днес излязоха на протест. Представители на фирми от Русе, Ямбол, Бургас и Сливен поискаха три месеца отлагане на систевата и по-ниски такси. Припомняме, че държавата на няколко пъти отлага старта на тол таксите и изключи голяма част от първоначално планираните пътища от обхвата на системата. От АПИ и от регионалното министерство са категорични, че повече отстъпки няма да има. Освен гратисния период до 27 март - дотогава превозваческите фирми трябва да оборудват камионите и автобусите си с бордови устройства.
По-малките фирми обаче твърдят, че и това не е решение и че ако размерът на таксите не се намали, ги очаква фалит.
Освен това на годишна база се оказва, че на превозвачите ще излиза почти 10 пъти по-скъпо с тол системата, отколкото с винетка. Това щяло да рефлектира върху крайния потребител, тъй като всички стоки биха поскъпнали. Освен това, високите цени не отговарят на качеството на инфраструктурата, недоволстват превозвачите. Няма и алтернативни пътища, както е в другите държави.
Протестиращите настояват също да се върнат месечните винетки.
Направихме достатъчно отстъпки на превозвачите, категоричен бе проф. Олег Асенов от АПИ, който днес също бе в парламента по настояване на депутатите.
Смятам, че направихме достатъчно отстъпки на превозвачите. Във всеки един момент тяхното становище, техните тези надделяваха. Като основният аргумент, за да надделяват техните тези беше реформата да се случи, напомни той. Според Асенов, системата трябва да стартира и да се видят реалните резултати. Може да се направи анализ и ако се налага, да се променят тарифи или покритие.
Министър Петя Аврамова пък видя политически елемент в протестите. Тя не разбирала поредните искания на протестиращите. Това, което бе казано публично бе, че не харесват размера на таксите. Но нямаме повече възможнот за намаление, защото накрая ще се окаже, че българските граждани, които пътуват с витнетка, ще издържат пътищата, по които пътува тежкотоварния трафик, коментира Аврамова в кулоарите на парламента. Тя също бе категорична, че повече отстъпки няма да има.

Въоръжени от САЩ опитаха да "проникнат"

автор:Дума

visibility 5369

/ брой: 40

Сръбският "Лидл" купува млякото на фермерите

автор:Дума

visibility 5325

/ брой: 40

Китай призова Германия към споделено бъдеще

автор:Дума

visibility 5273

/ брой: 40

Накратко

автор:Дума

visibility 4489

/ брой: 40

Благословени с беззаконие

автор:Ина Михайлова

visibility 4203

/ брой: 40

За "борбата с мафията"

visibility 5459

/ брой: 40

Куба не се предава

автор:Таня Глухчева

visibility 5680

/ брой: 40

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ