07 Август 2025четвъртък15:02 ч.

Президентът: Артистичният дух продължава да лекува душите и да единява

автор:Дума

visibility 870

Президентът Румен Радев поздрави всички представители на театралната общност и на българската култура и изкуство по повод Международния ден на театъра – 27 март. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

„Дори и в тези трудни за народа ни дни вашият витален артистичен дух продължава да лекува душите ни, да създава общности и да ни единява“, заявява държавният глава в поздравителния адрес до творците и допълва: „Вярвам, че скоро отново ще ви аплодираме на сцената! Още по-силно!“.

„Българският театър никога не е опустявал, дори и в най-трудни времена. Защото духовната връзка между твореца и всички, които вярваме, че изкуството е светилник за ума и сърцата ни, е нашият морален компас“, заявява още Румен Радев в приветствието си за Международния ден на театъра.

Президентът отбелязва, че днес, в условията на ограничения и самоизолация, жизненоважната духовна връзка между творците и публиката е поставена на изпитание. „Това провокира цялото ни общество, държавата и нейните институции да покажат подкрепа за творческия и просветителски дух. Изключително важно е да бъдат реално подкрепени българските творци и освен ефективни социални и икономически мерки да намерим начини да опазим културния си хоризонт“, отбелязва Румен Радев и припомня думите на Пенчо Славейков: „Театърът е висш културен институт, най-висшият за живота и художественото слово на един народ. Държави, които знаят какво правят, знаят и защо поддържат театъра“.

Стоп на геноцида в Газа

автор:Дума

visibility 56

/ брой: 145

Продължават пожарите в страната: бедствено положение в Сакар

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 145

Приеха нова програма за безопасност и здраве при работа

автор:Дума

visibility 62

/ брой: 145

БАС почете жертвите на Хирошима

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 145

Гагаузия на протест в защита на лидерката си

автор:Дума

visibility 61

/ брой: 145

Пожари обхванаха и Западна Европа

автор:Дума

visibility 58

/ брой: 145

Социалните медии не вредели на децата

автор:Дума

visibility 51

/ брой: 145

Прекратиха мандата на Милорад Додик

автор:Дума

visibility 63

/ брой: 145

Топката е в нашето поле

автор:Кирил Добрев

visibility 67

/ брой: 145

Касапи на демокрацията

автор:Юри Михалков

visibility 60

/ брой: 145

Инженери на дебилизацията

автор:Александър Симов

visibility 56

/ брой: 145

Пари, цени, еврозона - за камъчетата в цървулите ни

автор:Гарабед Минасян

visibility 64

/ брой: 145

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ