21 Май 2026четвъртък11:46 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Причудливи неща в класацията на Индекса на демокрацията

автор:Чавдар Найденов

visibility 3111

За разлика от други години, сега Индексът за възприемане на демокрацията май не е толкова популярен в корпомедиите. Не знам защо. Интересен е. 
Израел се оказва на 68-мо място от 68 възможни, т.е. на дъното, с минус 24 точки нетен индекс (позитивни минус негативни оценки). Това го поставя под Северна Корея (-19), далеч под Саудитска Арабия (-1), която все пак е чиста неподправена абсолютна монархия (полъх на демокрация там не се помни от времената на Лорънс Арабски). 
Това излиза от грандиозното по обхват и финансиране изследване в 83 страни, при което в класацията са включени само 68-те, които са получили оценка във всяка една страна. 
Все пак има причудливи неща. САЩ, които въоръжават и финансират Нетаняху имат -16 точки, вместо да заемат дъното. Това е, разбира се, под Русия (-11), но над Израел... А може би тъкмо затова Тръмп му е поверил ролята на "лошия".  
Вижда се, че обилното клеветене на нарочената жертва - Венецуела, Куба, Колумбия, Ливан, Йемен, Нигерия, преди и докато е в процес на заколение, оставя все пак утайка на подозрение, че и те не са демократични. Страните са в отрицателната част от скалата и оцветени от докладчиците в цвета на кръвта. 
Не ще и дума, че далеч пред САЩ е Китай с цели +7, въпреки неуморната мис-, дез- и прочие информация, която залива света.
А начело на ранг-листата по "въприемана демократичност" водят обичайните заподозрени, които рядко биват споменати във връзка с милитаристични авантюри - Швейцария, Канада, Япония, Швеция, Италия, Норвегия, Испания, Австралия (от +36 до +30). +30 пункта е оценката и за Дания, която даже е на път да изгуби територия в полза на Съединените американски щати.
Може би част от света започва да схваща, че страна, която постоянно предизвиква войни и върши геноцид, не може да бъде наречена демократична. Колкото и избори да прави и колкото и да величае сама себе си, че е цивилизована, тя е опасен тиран. В отговор на друг въпрос - коя страна е най-опасна за световния мир, е посочен, с голяма преднина пред останалите Лидерът на Свободния свят. Това мнение е получило мнозинство, включително и сред респондентите от самите Щати. Въпросът е кога и държавните ръководители по света ще схванат този факт и ще започнат да се държат в съответствие с реалността. 

Фейсбук

За цените и цената

visibility 1

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ